כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

אנטרטיקה

לפי מחקר של מדענים מבריטניה וארה"ב החור באוזון מעל לאנטרטיקה החל להתכווץ וזו בזכות הפחתת השימוש בגזים מזהמים. ב-16 השנים האחרונות התכווץ החור באוזון בארבעה מיליון קילומטרים רבועים (הגודל של הודו כולה).

אודות להפחתה בפליטת הגזים

המחקר מייחס את התאוששות שכבת האוזון להפחתה המתמדת בגז כלור העושה דרכו אל מחוץ לאטמוספירה דרך חומר הנקרא CFC, שהיווה בעבר חומר בתהליך היצור של מייבשי כביסה, מקררים ותרסיסים מהרבה סוגים. בשנת 1987  רוב מדינות העולם חתמו על הסכם מונטריאול, האוסר שימוש בחומר הרעיל.

האם העולם מחלים

"אנו כעת יכולים להיות רגועים כי הצעדים שבהם נקטנו הובילו את העולם בדרך להחלמה", כך הסבירה מנהלת המחקר, כימאית מאוניברסיטת מסצ'וסטס, אנג'ה שמידט, חברה בצוות המחקר מאוניברסיטת לידס שבבריטניה, הסכימה ואמרה כי "הסכם מונטריאול הוא סיפור הצלחה שמספק פתרון לסוגיית האקלים הגלובלי".

איך הבינו שהחור הצטמצם?

היקף החור באוזון מעל אנטרקטיקה אינו קבוע ומשתנה במהלך השנה. בחודש אוקטובר הוא מגיע לגודלו המקסימלי. המדענים, שהשתמשו בנתונים 'סופקו להם ע"י לוויין, ממדידות שנערכו על הקרקע ומבלונים מטאורולוגים, גילו כי על אף השינויים בהיקף החור, ניתן לראות בבירור שבמהלך העשור וחצי האחרונים החור איבד מהקפו ושכבת האוזון באיזור הזה בדרך להחלמה.

ריאן נילי, חבר בצוות המחקר, אמר כי המחקר רחב ואפשר למדענים למדוד את ההשפעה על החור באוזון שהוא תוצאה של חומרים מזהמים שפותחו ע"י האדם ושל שינויים ברוחות ובטמפרטורה ושל התפרצות געשיות. לדבריו התצפיות והמודלים הממוחשבים מאשרים כי השתקמות שכבת האוזון מעל אנטרטיקה קורת ותימשך ככל שהאנושות תמשיך להמעיט את השימוש בתכשירים ובחומרים הגורעים מאיכות הסביבה.

מאת יומן בינס

אנחנו כאן כדי לספק לכם תוכן איכותי וייחודי. המטרה שלנו היא העלאת המודעות לאורך חיים יותר בריא ויותר נכון. ניתן לפנות אלינו בכל עניין דרך עמוד יצירת הקשר.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים