כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

חירייה- "לא זורקים אוכל" אבל כל דבר אחר כן

בשנת 2010 טיילתי כחצי שנה בהודו, בהם טיילתי בהרים, בעמקים וברחבי ערים צפופות ונפלאות… מתוך כל אותם חודשים היו גם שבועיים בלתי נשכחים של מסע באופנוע ברחבי המדינה המדברית רג'אסטאן. אני זוכר בעיקר את החוויה של רכיבות של שעות ארוכות, ועצירות בכפרים נידחים עם עשרות דוכנים הפרוסים לאורך הכביש הראשי. פירות, ירקות וגם… עשרות דוכנים של סנדלרים.

כן, סנדלרים המציגים את מרכולתם לכל עובר: נעלי ספורט, נעלי אלגנטיות לגברים ולנשים, כפכפים וסנדלים מכל הסוגים והמינים שלכולם מכנה משותף אחד: אף אחד מהם לא היה חדש ובאריזתו המקורית. כל אותם נעליים היו חלק מתרבות חיה ונושמת של שימוש חוזר.

למה לזרוק אם אפשר לתקן

העיקרון הוא פשוט: נקרעה רצועה בנעל? למה לזרוק 100% נעל בגלל פגם שמהווה, במקרה הטוב, 5% ממנה? את אותם 5% אפשר לתקן או להעביר לבעל מקצוע מומחה שיתקן – והנעל חוזרת למחזור שימוש שני, שלישי ורביעי… עד שלא ניתן לתקנה עוד – וגם אז היא איננה מושלכת לפח – אלא מפורקת עד העצם לחומרי הגלם הבסיסיים שלה – ובהם נעשה שימוש חוזר להרכבת נעליים או מוצרים חדשים.

כמה מילים על "הפח": אין באמת פח אליו נזרקים דברים. הפח בתרבות המערב הפך להיות החצר האחורית שלנו (או חירייה) – המקום אליו משליכים את כל אותן בעיות איתן אנחנו מסרבים או לא יודעים כיצד להתמודד: הפח הוא מעבר של בעיה ממקום א' למקום ב' (כך גם חירייה) בעלות החלק היחסי של הארנונה לרשות המקומית בה אתם מתגוררים. אותם חומרים, בהם הושקעה אנרגיה, שעות אדם ומשאבים – יורדים כעת לטמיון. ואנחנו עוד משלמים על זה בהשקעה נוספת של משאית פינוי אשפה.

חירייה- בטבע אין כזה דבר חירייה

שימוש חוזר \ מיחזור

פסולת כעיקרון היא המצאה מודרנית של האדם: פס ייצור בו נכנס חומר גלם מצד אחד ומוצרים בהם נעשה שימוש חד פעמי (ולא משנה אם מדובר בכוס פלסטיק או במכונת כביסה – העיקרון הוא זהה). בסוף מחזור החיים של המוצר – הוא הופך פתאום ל"בעיה" שיש להיפטר ממנה.

שימוש חוזר בחומרים לא חייב להיעצר בנעליים: תעשייה חכמה פועלת היום לתכנון מוצרים פריקים, (כמו "טלפון הבלוקים" של פרויקט ARA או הכיסא המשרדי של "הרמן מילר") על מנת לאפשר החלפה קלה של חלקים ותיקונם במקום להשליך את כלל המכשיר וכן לשיתוף פעולה בין מפעלים שונים כדי להפוך את תוצרי הלוואי של האחד לחומרי הגלם של השני.

כמו במדינות צפון אירופה, שם מים חמים ממפעלי התעשייה זורמים בצינורות דרך הבתים ביישובים הסמוכים ומספקים חימום יעיל בחינם לתושבים במשך כל השנה ועיריות מעודדות מפעלים ליצור שיתוף פעולה ביניהם כדי לתכנן ולסנכרן ביניהם את קווי הייצור – להשגת ניצולת מלאה של חומרי גלם ואנרגיה.

שימוש חוזר לא חייב להיגמר על רצפת קווי הייצור ובסנדלריה המקומית: אתרים וירטואלים כמו פרויקט"אגורה" או ספריות ציבוריות אחרות (מספרים ועד ציי רכב) הופכים זבל לזהב – ואלפי אנשים עושים שימוש מושכל במשאבים – וחוסכים לא מעט כסף תוך כדי תהליך.

חירייה- בטבע אין כזה דבר חירייה

חירייה

אז בפעם הבאה שאתם מתכננים "לזרוק את הזבל", כדאי לבדוק האם הוא מכיל מוצרים ברי תיקון שניתן לעשות בהם שימוש חוזר? או אולי חומרי הגלם המרכיבים אותם יכולים לשמש אתכם או מישהו אחר?

בטבע כל מחזורי השימוש הם מעגליים: פסולת של אחד הוא חומר הגלם של האחר – והבעיה של הראשון הופכת להיות הפתרון של הבא בתור… עלה נושר מהעץ, נרקב, והופך חזרה למרכיבי היסוד שמזינים את העץ שמצמיח עלים חדשים: מעגל מושלם, ובחינם. אצלנו מעסיקים מטאטא רחובות.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים