כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

בניה ירוקה

עם למעלה מ-70% מצריכת החשמל הכוללת בעולם (וגם בארץ), מבנים הם בין הגורמים המשפיעים ביותר על חומרי הגלם וצריכת משאבי האנרגיה העולמיים, בפליטת מזהמים לאויר ובעלויות גבוהות של טיפול בפסולת. מונחים שיווקים כמו בניה אקולוגית או ידידותית לסביבה יוצרים מצג שווא לצרכי תדמית "ירוקה" וחסכונית החוטאת למטרה האמיתית של הבניה הירוקה: צמצום ההשפעה השלילית של מבנים על הסביבה ועל בריאות המאכלסים אותו.

בניה ירוקה אמיתית משלבת בצורה אינטגרטיבית את תחומי התכנון, הפיתוח והבניה ועושה שימוש בטכנולוגיות חדישות (לוחות תרמו-סולאריים, מערכות מיזוג חכמות) לצד מערכות חוסכות מים ואנרגיה (נורות LED, דודי ספיגה לקירור מים, השקיה באמצעות מים אפורים).

תכנון חכם

טכניקות פשוטות של הצללה באמצעים טבעיים (צמחיה) או מלאכותיים (תריסים ווילונות), שימוש בחומרים מבודדים (זכוכיות חוסמות קרינה, בלוקים מיוחדים) ותכנון חכם של חדרים ומיקום חלונות ופתחים בהתאם למסלול השמש ומשטר הרוחות באזור הבניה ושימוש חכם באור ואוורור טבעי בחללים הפנימיים. בפרוייקטים מסוימים אף עושים שימוש בטכניקות ביו-מימיקרי – חיקוי של הטבע (צמחים או בעלי חיים) כדי לחסוף במשאבים תוך הגדלת יעילות האוורור, הבידוד, חוזק החומרים ועוד.

בניה ירוקה- האם הקבלן הבונה את ביתכם מכיר את הבניה הירוקה

שלב התכנון

שלב הפיתוח הוא קריטי במיוחד, כיוון שכל "טעות" תכנונית תהיה קשה (ואפילו בלתי אפשרית) לתיקון ברגע שהונחו היסודות. כללים אלו תקפים במיוחד לתכנון שכונה ירוקה, בה נלקחים בחשבון גם צפיפות הבניה, פיתוח השטחים שבין הבתים הבנויים, תכנון נכון של מערכות תחבורה ציבורית ונגישות וקרבה למוסדות ציבוריים.

גם ניהול אתר הבניה במהלך הפרויקט עצמו נלקח בחשבון – והבניין זוכה או נקנס בנקודות על על שימוש מושכל במשאבי אנרגיה, מים וניהול פסולת. התקן הישראלי (5281) מציג את כל הקריטריונים אליהם נדרש מנהל הפרויקט בתחומי האנרגיה, הקרקע, המים, החומרים, הבריאות והרווחה, הפסולת, התחבורה, ניהול אתר הבניה והחדשנות. בסופו של דבר מתורגמות אותן נקודות למדרג אותו רשאי הקבלן להציג מול הקונים.

בניה ירוקה- האם הקבלן הבונה את ביתכם מכיר את הבניה הירוקה

האם הקבלנים אכן מיישמים את עקרונות הבניה הירוקה

למרות החשיבות העליונה של בניה ירוקה ביכולתה להגן על איכות הסביבה וההשפעה החיובית שלה על שווי הנכסים, מרבית מאנשי המקצוע בענף הבניה עדיין רואים תחום זה כמסובך, יקר ו"עתידני" – מוותרים על תכנון חכם – מה שגורר בזבוז אנרגיה ומשאבים וגורר בסופו של דבר עלויות בניה ובלאי גבוהים יותר, וכן השפעה שלילית על בריאותם של דיירי הבניין – במידה ואין התחשבות בטיב החומרים, באוורור תקין ובשימוש בתאורה טבעית.

עם זאת, יותר ויותר קורסים ותכניות לימוד בבתי הספר המקצועיים ובאקדמיה מציעים תוכן ופרקטיקה המכשירה את האדריכלים, המהנדסים ומנהלי הפרויקטים המסרבים להישאר מאחור. כיום, כל מנהל פרויקטים יכול לשכור את שירותיו של "מלווה בניה ירוקה", יועץ מומחה לתחום המסנכרן בין המומחים מתחומי התכנון והביצוע בשטח כדי לזכות בדירוג הנכס.

בניה ירוקה- האם הקבלן הבונה את ביתכם מכיר את הבניה הירוקה

התקן הישראלי מציג גם אפשרויות לשיפוץ בניין קיים: הוספת חומרים מבודדים, החלפת מערכות חשמליות, כך שניתן לשפר את מדדיו של בניין קיים, גם אם תוכנן ללא התחשבות בגורמים סביבתיים. שיפוץ בניין בגישה זו מעלה את שווי הנכס ומוביל לחסכון כספי משמעותי, בעיקר בהוצאות על חשמל לחימום/קירור המבנה.

אם אתם מתכננים מבנה חדש, או שוקלים לערוך שיפוץ במבנה קיים, כדאי לבחון את האפשרות להיוועץ במועצה הישראלית לבניה ירוקה או במומחים מהתחום כדי לחסוך כסף ומשאבים כבר בשלב התכנון – ולתרום לסביבה ולבריאותכם בהמשך בבניין איכותי יותר, נעים יותר למגורים שבנייתו תהווה חלק מהפיתרון, במקום הוספת משקל נוסף לבעיה.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים