כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

הפקקים

הפקקים- אויב איכות הסביבה. תופעה מעיקה שלא זרה לאף אחד מאיתנו. כולנו סובלים מ- הפקקים בארץ. אך מי שנפגע באמת הוא הטבע.

בעשורים האחרונים חל גידול רב בשימוש ברכב פרטי בישראל וכיום, מעל 60% מהמועסקים מחוץ לביתם מגיעים לעבודה ברכבם הפרטי. מרביתם בוחרים במכונית הפרטית כאמצעי הגעה לעבודה מאחר וזו הדרך המקובלת בתרבות הארגונית אליה הם משתייכים. הבחירה נעשית להרגל, שנתמך בתנאים חומריים שמעניק המעסיק (ליסינג, חניה צמודה) ובערכים ארגוניים כמו סטאטוס וסמליו.

הבחירה ברכב פרטי באה על חשבון הרווחה והבריאות (הפקקים)

שימוש מוגבר ברכב פרטי מעלה את הסיכון לתאונות דרכים ויוצר מפגעי זיהום אויר, מים וקרקע בעלי השפעות מזיקות לחי, לצומח ולדומם. שורה ארוכה של מחקרים רבים מצביעים על קשר בין אוויר מזוהם לבין בריאות האדם – חלק מן ההשפעות הן כרוניות ופוגעות באופן בלתי הפיך בתפקוד מערכת הנשימה, העור והעיניים ומגבירות את הסיכוי לחלות ולמות ממחלות לב וכלי דם.

כאשר בישראל לבדה לפחות 1500 איש חולים בשנה ממחלות סרטן הנגרמות עקב זיהום אוויר. עלויות זיהום האוויר מתבטאות בין היתר גם באבדן ימי עבודה עקב מחלה, עלות טיפולים רפואיים, תמותה מוקדמת, עלות הטיפול בילדים שנולדו עם מומים מולדים, פגיעה בגידולי חקלאות, פגיעה במבנים, הורדת ערך דירות ועוד.

עלויות הזיהום

עלויות זיהום מים ממכוניות כוללות נזקי שאריות דלקים מתחנות דלק המשרתות מכוניות, תשטיפי דלק ושמנים משומשים, חומצות וחומרים רעילים בסוללה החשמלית ותשטיפי שמנים מהכבישים המזהמים את מי התהום וגורמים לתחלואה, פגיעה ביבולים חקלאיים ולירידת ערך הדיור. לעלויות אלה ניתן להוסיף גם את העלויות אליהן תדרש מדינת ישראל בעתיד על מנת לצמצם את פליטת גזי חממה או לשלם בגינן במסגרת הסכמים בין-לאומיים מחייבים.

גם במישור האישי חשופים הנהגים הפרטיים לסיכון מוגבר לפציעות גב, השמנה, יתר לחץ דם וסוכרת בשל היעדר פעילות גופנית מספקת – לא רק לספורטאים המגדילים לעשות ומגיעים למקום העבודה רכובים על אופניים, אלא אפילו בהשוואה לקולגה המגיע בתחבורה ציבורית לאותו מקום עבודה וצועד מרחק קצר אל ומהתחנה הקרובה לביתו.

החברות בעד תחבורה שיתופית או אלטרנטיבות אחרות

מספר מעסיקים הרימו בשנים האחרונות את הכפפה ויצרו רשת לקידום הגעה עצמאית לעבודה, על ידי מתן תמריצים לנסיעות משותפות (Car-pool), הטבות ברכישת אופניים, התקנת מקלחות ומלתחות לטובת הרוכבים, בונוסים להשבתת רכב העבודה מספר ימים בשבוע ואפילו אפשרות לעבודה מהבית לצמצום הוצאות הדלק של החברה.

העלו את הבעיה עם המנהל או האחראי

בכדי לקדם במקום העבודה שלכם מדיניות תומכת סביבה, כדאי ליצור במקום העבודה פורום נאמנים שיקדמו נושאים אלו. לאחר השגת תמיכה ראשונית, כדאי לפנות למנהלי ציי הרכב, אגף תקציבים או אגף אחריות תאגידית (האמון על בריאות העובדים, השפעת הארגון על הסביבה ועל הקהילה), להציג את הבקשות שעלו ולתכנן יחד תקופת ניסוי לא מחייבת ליישום ההצעות הראשוניות – ולאח תקופה זו – לבחון את יעילות הניסוי ולהמליץ על יישום או שיפור התכנית הסביבתית שהוצעה.

הפקקים כאויב איכות הסביבה

התכוננו בהתאם

כדאי תמיד לאסוף חבר הנהלה בכיר המחובר לאג'נדה סביבתית-בריאותית שייצור לובי חזק מול מקבלי ההחלטות והכי חשוב – לפעול יחד עם ההנהלה כדי לקדם את המטרות המשותפות: שמירה על ערכי טבע וסביבה וחיסכון כלכלי לארגון – בדמות בריאות טובה יותר של העובדים, פחות ימי מחלה, עלייה בשביעות הרצון ושיפור תדמית ומוניטין הארגון.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים