כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

זיהום סביבתי

"חיים רק פעם אחת" – האמירה הזו היא תירוץ אומלל לשימוש במוצרים שכל תכליתם היא להיזרק. להיזרק לאן? מה זה משנה (יוצר זיהום סביבי) – העיקר שלא נצטרך לראות אותם אחרי השימוש ומה שקורה להם אח"כ זו לא הבעיה שלי… האמנם?

במקרה הגרוע אותם מוצרים חד פעמיים מגיעים לאתרי הטמנה עצומים, מתפרקים במשך מאות ואלפי שנים ובתהליך משתחררים חומרים רעילים המחלחלים למי התהום ומזהמים את הקרקע והחיים מסביב לאתרים אלו. במקרה היותר גרוע הם עפים ומתגלגלים להם לים, שם הם מרעילים יצורים ימיים שחושבים אותם בטעות ליצורים אחרים ואוכלים אותם. ההערכות היום מדברות על איי אשפה בים המגיעים לגודל בלתי נתפס של 10 מיליון קמ"ר! (כגודלה של ארה"ב כולה).

"השתמש וזרוק"

הוא דפוס התנהגות הרסני לבני אדם, לבעלי חיים ולכדור הארץ: המוצרים החד פעמיים משתמשים במשאבים (חומרי גלם ואנרגיה) אך לאחר שימוש אחד הם מושלכים – כלומר כל מה שהושקע בהם נזרק לפח, מילולית… בניגוד לטבע, בו הפסולת של האחד היא חומר הגלם של האחר ישנה מעגליות ואין בזבוז: הפרי נופל מהעץ, נאכל, מתפרק באדמה והופך לקומפוסט שמצמיח את הפרי הבא. בגישה הליניארית ה"מתקדמת" של התרבות המערבית – אני מייצר, צורך וזורק – ואי סגירת המעגל מייצרת בזבוז מובנה בתוך המערכת, בזבוז שמוביל למחסור ובהמשך למלחמה על משאבים – בעיקר מים ואנרגיה.

יתר על כן, דפוס זה מצר את תחום האחריות והראייה. בעולם המשפט המונח המתאים הוא "מרחיק עצמו מהעבירה" ובסלנג הצבאי מדובר ב"ראש קטן" אבל התוצאה היא אותה תוצאה: אנשים שלא מוכנים לקחת אחריות על מעשיהם, ומעבירים את האחריות הלאה – "שמישהו אחר יטפל", "לי אין זמן לזה" – מה שמייצר ייאוש, חוסר שייכות למקום ואווירה כללית של ניכור.

המחיר האמיתי של חברה המייצרת כדי לזרוק לא נמדד רק בחוסר יעילות משווע של משאבים, הרס קרקעות ומים, פגיעה במגוון ביולוגי אלא גם חינוך לערכים מקולקלים של "מגיע לי", עצלנות וחוסר אחריות.

חיים באמת רק פעם אחת, אז כדאי להתאמץ כדי להפוך אותם לראויים, עבורנו, עבור שאר החיים סביבנו ועבור הדורות הבאים.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים