כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

אמוניה, נעים להכיר

כמעט כל מי שנכנס לסלון לעיצוב שיער לא יכול שלא להבחין בריח חרפרף שנמצא באויר וגורם למחנק קל, הריח הזה כנראה יוצא מקרקפת מרוחת צבע של אחת מלקוחות הסלון. הצבע מכיל בתוכו פיגמנטים אורגנים, פירידין ופירימידין, נגזרות אמינו-פניליות, בסיסים אנאורגנים, מי חמצן וכמובן את השחקנית הראשית במאמר זה: האמוניה.

למרות שלקוחות שמכסות את שיערן האפור אחת לחודש בממוצע, נחשפות  לאמוניה (ושאר החומרים המזיקים) בצורה מזערית ביחס למעצב השיער שנמצא במגע יומיומי עם צבע לשיער. חשיפה לאמוניה בשאיפה או במגע ידיים זו חשיפה "נורמלית" ואף מבורכת למעצב השיער שרוצה להרוויח את לחמו ולהציג את אומנותו וכשרונו.

אחרי שנים שהייתי בסביבת עבודה "צבועה" אני מבין היום את ההשלכות של בחירה במקום עבודה מסוג זה. אחרי מחקר בנושא גיליתי שחשיפה תעסוקתית לצבעי השיער מסוג אמינים ארומטים (אלו המדוברים כאן) מצביעה על קשר לסרטן שלפוחית השתן, זאת אושר בוועידת הסוכנות הבין לאומית לחקר הסרטן.

מהי אמוניה

אמוניה (ammonia) נקראת גם נשדור או אומונייק ובנוסחתה הכימית NH3. בטבע הראשוני שלה האמוניה נראית ידידותית למדי, בתחום הביולוגיה משמשת כחומר בסיס ליצירת נוקלאוטידים וחומצות אמינו. היא נמצאת בכמות יחסית קטנה בקרקע כחלק ממחזור הפחמן, בנוסף היא משתחררת אחרי פעילות חיידקית בתוצר אורגני וקיימת כתוצאה של פירוק שתנן דרך השתן שלנו, גם ריח הזיעה (פעילות חיידקים על העור) וגם ריחו של השתן מהול בריחו החריף של האמוניה. כאשר האמוניה נמצאת בעודף בגוף עלול להיווצר עומס על הכבד שהוא זה שמפרק את האמוניה לשתנן, עומס על הכליות שמפרישות שתנן דרך השתן וכמובן לעודף אמוניה בדם (תופעה מסוכנת מאד שנגרמת מהפרעה לתהליכי פינוי השתנן מהגוף) שנקראת גם היפראמונמיה.

איך הכל התחיל

תעשיית האמוניה החלה בתקופת מלחמת העולם הראשונה ע"י שני מדענים גרמנים האבר ובוש שחיברו ביחד חנקן ומימן לטובת המלחמה. כיום עיקר השימוש התעשייתי באמוניה נמצא בדשנים, חומרי נפץ ופולימרים.

איך האמוניה מזיקה

הרקמה העדינה של הריאות אשר פונה לסביבה החיצונית (אוויר העולם) עלולה להנזק ע"י עשן, אבק, גזים וחומרים מזיקים נוספים. אמוניה מוגדרת כרעל נשימה זאת אומרת שהיא גורמת נזק למערכת הנשימה. גירויים התחלתיים שגורמים לשיעול, התעטשות, נזלת ולאחר "טיפול" זה עובר למחלות כרוניות כמו אסתמה, COPD, אמפיזמה, ברונכיטיס, לייפת ריאתית, סרטן הריאה ואפילו מוות מחנק. רעלים כאלה גורמים לירידת רמת החמצן בדם, מצב המשפיע על הגוף כולו.

היכן עוד קיימת האמוניה

אמוניה נמצאת גם בסיגריות (טבק), נוזלים לפתיחת סתימות, נוזל לניקוי חלונות (גירוי עיניים ורקמות ריריות של מערכות עיכול ונשימה), חומרי חיטוי, דאודורנטים, צבעים לקירות, תעשיית הקירור וכו'.

איך נשמור על עצמנו מהאמוניה

המצב הוא כזה חברים וחברות, אם רוצים להימנע ממחלות יש להימנע מהגורם או לפחות מרוב הגורמים שידועים לנו כמזיקים לבריאותינו, אמוניה תעשייתית עלולה להיות מאד מסוכנת ולהלן כמה המלצות להפחתת הסיכון:

לשאוף דרך האף (הפה אינו מסנן אוויר יעיל כמו האף) בכל הזדמנות שהיא לא דיבור או מאמץ גופני מופרז. להחליף את עשן הסיגריות באוויר נקי או בתחליפים שהם לא על בסיס טבק. (לי זה לא עבד עם תחליפים). להחליף את צבע השיער לצבע ללא אמוניה (לא שהמרכיבים שם יותר טובים אך הם הרע במיעוטו) או להנות מגוונים אפורים טבעיים וביטחון עצמי גבוה, שזו הגישה המועדפת עלי. (הצבע הטבעי היחיד שאני מכיר כרגע זה חינה לשיער). למעצבי השיער אני מאחל שלא יפחדו ממחסור בכסף וישמרו על עצמם.

סתימות בצנרת

למנוע סתימות בצנרת ע"י שמירה על סינון של חומרי מזון וכו בדרכם לפתחי הכיור. לא מנעתם?! אז תשתמשו בפומפה לעיתים קרובות. לגבי צבע לקירות אם לא חייב לצבוע (ע"פ חוזה השכירות שלכם) אז אולי כדאי לנקות עם חומץ וסקוץ' ולדחות בשנה את הצביעה. כדי לנקות חלונות ניתן להשתמש בעיתון/ מגבת ומים. גם מנקה וגם לא יקר כי יש עיתון חינמי שמחולק בכל מקום ומים יש בברז.

כדי להקל על עבודת הכליות יש לצמצם אכילת מזונות חלבוניים (בעיקר מהחי) מרוכזים ושמירה על מאזן נוזלים תקין בגוף. על הכבד אפשר להקל בצמצום כללי של רעלים כמו אלכוהול, מזון מקולקל ומתועש, תרופות וכו'..

אפשר ורצוי להיות בריאים בעיר וכדאי לבחור בדרך טבעית ומקיימת להווה שמח וללא התפשרות בריאותית, בהצלחה.

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים