כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

נשירת שיער

המשפט המנחם ביותר ששמעתי בעיסוקי, כספר עם שיערות ראשם של גברים הוא: "אם השיער היה כל-כך חשוב הוא לא היה גדל על הישבן". כמובן שהמילים האלו יוצאות מבעלי קרקפת מאותגרת צפיפותית ולא מבעלי הבלורית והתואר. בשנים האחרונות אני מתבונן בעצב על ראשיהם של עשרות לקוחות (לא רק גברים) שגילם צעיר וקרקפתם זקנה כשל זקן בן 80. בזמן שאני מספר גם בני 60 ומעלה עם צפיפות שיער גדולה משלהם.

נשירת שיער וגנטיקה

בכל פעם שאני שואל את אותם צעירים מה לדעתם הסיבה להתקרחות שלהם, אני מקבל את אותה תשובה החלטית: "זה גנטי". לא שאני שולל לחלוטין את עניין הגנטיקה אך כמו כל מחלה תורשתית גם בנושא נשירת השיער קיימים גורמים וסיבות שאינם גנטיים. סיבות הקשורות להתנהגות, לסביבה ולאורח חייו של המקריח.

בתחום הגנטיקה ישנם שני מושגים שכדאי להכיר לפני שזורקים בביטחון של רופא עור את סיבת הגנטיקה לאוויר. המושג הראשון שאני רוצה לציין הוא הגנוטיפ (genotype) שהוא תיאור סוגי הגנים שיש לאורגניזם כלשהו ופרופיל הגנים שלו. המושג השני הוא פנוטיפ (phenotype) מכלול תכונותיו של האורגניזם (פנו – חיצוני). תכונות בDNA שבאות לידי ביטוי חיצוני.

 ההבדל ביניהם

ההבדל ביניהם בקצרה לדוגמא: גנוטיפ לצבע שיער יושפע מצבע השיער של ההורים, מהמטען הגנטי שהעבירו לצאצא. הגנוטיפ יכיל את סוגי הגנים שיש לצאצא. הפנוטיפ מתאר את התכונה החיצונית, זו שבאה לידי ביטוי. פנוטיפ יהיה לדוגמה צבע שיער חום. הפנוטיפ אינו נקבע בצורה בלעדית על ידי הגנוטיפ אלא יש סיבות סביבתיות שמשפיעות כגון: טמפרטורה, לחות, חשיפה לחומרים כאלה ואחרים. לכן אין אפשרות לחזות באופן חד משמעי את מצב הפנוטיפ על פי הגנוטיפ.

באופן טבעי נושרות בכל יום בין 80 – 120 שיערות. הקצב משתנה בין אדם לאדם ובין עונות השנה. בעולם המערבי תופעת ההתקרחות עולה באחוזים גבוהים מאשר בתרבויות העולם השלישי. פרט לגנטיקה שמשפיעה באופן חלקי על תופעת ההתקרחת יש כמה גורמים עיקריים אשר משפיעים על הידללות השיער והם: מצב הדם, האוויר, האור, השמש, המים, הנפש, תרופות ורעלים נוספים.

מצב הדם

כדי שהשיער יהיה בריא, עמיד וחזק דרושה לו אספקת דם תקינה והזנה מספקת. שורשי השיער זקוקים למזון שמגיע דרך מחזור הדם ודרך נימים קטנים וצרים עד מאד. כאשר צינורות ההזנה הללו נסתמים, שורשי השיער "מורעבים" והשיערה נושרת. מעברים אלה נסתמים בעיקר כתוצאה מאכילה והצטברות עודף כולסטרול שמגיע ברובו ממזון מהחי (בשר, ביצים וחלב ומוצריו), כן גם משומנים רווים (מרגרינה, שמנים מטוגנים ומחוממים, קוקוס, קקאו, פיצוחים קלויים).

בנוסף התקשות והסתיידות כלי הדם נגרמת מאכילת יתר והצטברות סידן אנ–אורגני. סידן אנ-אורגני מצטבר עקב אכילת יתר של מזון מבושל, חלב מפוסטר (תהליך הפיסטור הופך את הסידן ללא זמין לספיגה ולהסתיידות העורקים) וכן גם יוגורט וגבינות.

מצב האוויר

לזיהום אוויר השפעה שלילית על מצב השיער, החשיפה למזהמים במקומות עבודה ומגורים כמו: מוסכים, מכבסות, סלונים להחלקות שיער, מפעלים בתעשיות כימיות, מגורים ועבודה ליד תחבורה סואנת ומלאה בפיח. מי ששוהה בערים גדולות נחשף להמון חומרים כימיים מזהמים: תחמוצת הפחמן, תחמוצת חנקן, גופרית, אדי עופרת, פורמלדהיד, פחמן חד חמצני, אדי אמוניה וכו'. אוויר יבש בעונה החמה גם אינו מיטיב עם השיער.

חשיפה לאור ולשמש

חשיפה לשמש במידה מבוקרת ומדויקת טובה ואף מועילה לבריאותינו ולבריאות הקרקפת, אך מינונים מוגברים של אותה שמש עלולים לגרום לנזקים גדולים לשיערות הראש, כנ"ל גם חוסר חשיפה. חשיפת יתר לאור חשמלי מייבשת ומחלישה את השיער.

מצב המים

המים הזורמים בברזי המקלחת מכילים כלור, ברום, פלואוריד ועוד "הפתעות" שבמשך הזמן עלולות לחדור לשורשי השיער, לייבש, להחליש ולהרוס את השיער מבפנים ומחוץ לקרקפת.

מצב הנפש

לחץ נפשי, טראומות, מצבי דחק קיצוניים, דאגות, חרדות ומחשבות שליליות, כל אלה יוצרים בעקיפין ובמישרין היחלשות בשורשי השיער. אני מאמין שמאחר ומחשבות מקורן במוח, המחשבות הן בעצם תדרים אשר משודרים מהמוח והמוח קרוב לקרקפת. אזי אותם תדרים שליליים משפיעים לאורך זמן על מצב השורשים וגם על מצב הדם המגיע לאותם שורשי השיער, מחלישים ומתישים אותם.

תרופות ועוד

אחרי טיפולים כימותרפים, אחת התופעות הבולטות היא נשירת שיער. הבנת הסיבה לכך נעוצה בהבנת הטיפול הנקרא כימותרפיה. כימותרפיה היא חומר רעיל הגורם להרג תאי הגוף (בנוסף לתאי הגידול הסרטני). מטרת הטיפול הכמותרפי היא להחליש את תאי הגוף. כך גם תאי השערה נחלשים ושיער הראש נושר. נשירת שיער עקב כימותרפיה מתקיימת בשלב צמיחת השיער, אז נמנעת החלוקה הנורמלית של תאי השיער. חשוב לציין כי בהקרנות התופעה נפוצה פחות וזאת מאחר וההקרנות הן ממוקדות לאזור ספציפי בניגוד לכימותרפיה שמשפיעה מערכתית.

תרופות

תרופות אחרות משפיעות גם הן על נשירת שיער. בניגוד לטיפולי כימותרפיה, בהם הנשירה מופיעה תוך כמה ימים או שבועות, בתרופות אחרות התופעה תופיעה תוך חודשים ספורים לרוב ולעתים אף יותר. במקרים של תרופות לא כימותרפיות ההשפעה אינה בשלב צמיחת השיער אלא בשלב המנוחה. התרופות מתערבות במנגנון צמיחת השיער על ידי הכנסת השערה למצב מנוחה מוקדם מדי ולנשירתה. בין התרופות העלולות לגרום לנשירת שיער: מדללי דם, גלולות למניעת הריון, נוגדי דיכאון, תרופות לטיפול באקנה (נגזרות של ויטמין A), תרופות ליתר לחץ דם ועוד.

יתר רעלים

רעלים הנמצאים בחומרי הניקוי, במי השתייה, במשרד ובבית כגון: עשן הסיגריות, נפתלין, צבעים לקירות, טרפנטין, חומרי הדברה ל"מזיקים" ולצמחים ובתוך המזון שאנו אוכלים- כל אלה מזיקים לשיער ולשורשיו. עשן סיגריות לדוגמה נמצא במחקרים מהשנים האחרונות כבעל קשר נסיבתי ישיר לתופעת נשירת השיער. רעלנים הנמצאים בעשן הסיגריות פוגעים בעור הקרקפת ובזקיקי השערה המושפעים ישירות ממצב הקרקפת.

ההמלצות הטבעיות למניעת נשירה והרס השיערות

  • להזין את הגוף בעיקר במזון צמחי חי, אורגני ולהימנע ממזון מעובד, מתוסף, משומן, מבושל, באיכות ירודה, ומאכילת יתר בכלל
  • להשתדל לבלות באוויר נקי כמה שאפשר, בפארקים ציבוריים וליד עצים
  • להימנע מחשיפה לתרופות, חומרי ניקוי רעילים ושאר הכימיקלים המזיקים שבסביבתנו
  • לשהות בשמש ומתחת לאור חשמלי בצורה מבוקרת ולא מוגזמת
  • המים העדיפים לשטיפת הראש הם מים מסוננים (מי גשם אם אפשר). יש להימנע מחפיפה יומיומית (מומלץ פעם/ פעמיים בשבוע) ולהימנע משימוש בשמפואים וסבונים קוסמטיים כימיים על הקרקפת
  • לרוגע נפשי אני ממליץ על דמיון מודרך להרפייה, מחשבות חיוביות וכמובן גם פעילות גופנית הממריצה את הגוף ומרגיעה את הנפש
  • בנוסף אני ממליץ על עיסוי עצמי להמרצת הדם באיזור הקרקפת, להשתדל לבצע פעולה זו פעם ביום
מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים