כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

פורמלדהיד

פורמלדהיד (ch2o) הידוע גם כ- מתָנָל (Methanal) הוא גז רעיל בעל ריח חריף וצורב. הפורמלין מופק באופן עקרוני על ידי חמצון אדי מתנול ומיוצר בתעשייה הכימית, בעיקר לטובת חומרים מלכדים וחומרי דבק על בסיס שרף.  מבחינה סביבתית נפלט ממקורות פליטה תעשייתיים ותחבורתיים ונחשב כמזהם ראשוני.

פורמלדהיד הוא רעל עצבים שעלול לגרום לכאבי ראש, עייפות, מצבי רוח רעים, חוסר בהירות מחשבתית. יש הרגישים יותר ויש רגישים פחות. פורמאלדהיד מסווג כמסרטן וודאי בבני אדם על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (iarc-international agency for research on cancer).

אז איפה אנחנו עלולים להתקל בפורמלדהיד? הגז הרעיל נמצא בסדינים, עשן טבק וסיגריות, חומרי חיטוי ושימור, מכבסות לניקוי יבש, תרסיסים לשיער, דאודורנטים, לק לציפורניים, מטהרי אויר, חלק מהמגבונים הלחים, משחות שיניים רגילות, כמוסות ג'לטין למולטי ויטמינים עם צבעים חזקים, צבע לקירות, דבק לנעליים, דבקים: אפוקסי, גומי ומהיר.  ניתן למצוא גם בריהוט (pvc, פורמייקה), בתמיסות המשמשות לקטילת פטריות, חיידקים ווירוסים בחקלאות (חיטוי לולים וקרקעות), בתעשיית המזון ועוד.

פורמלין

נתקלתי בשם פורמלין (תמיסה מימית של פורמלדהיד)  לפני כמה שנים כשהסבירו לנו במספרה בה עבדתי על החלקה חדשה שנכנסה לתחום עיצוב השיער, החלקות חצי קבועות שנמכרות גם כ"החלקות משקמות" עם קרטין (החומר שממנו עשוייה השיערה). את חומר ההחלקה מניחים על השיער ואחרי כמה שעות מייבשים ומחליקים עם מחליק קרמי. בזמן השימוש במחליק משתחררים אדים מהחומר, ביניהם אדי פורמלדהיד. כשעובדי מספרה מבצעים החלקה מסוג זה, ממליצים להם לחסום את פתחי הנשימה במסיכה (היום יש מכשירים ששואבים את האדים) כי אדים אלה בעלי ריח חזק וצורב עיניים.

המלצות המשרד לאיכות הסביבה הן

  1. לא לעשן או לא לא לעשן בתוך בית או חלל סגור ולהתחשב באנשים בסיכון כמו נשים בהריון, תינוקות, ילדים ואנשים במצב בריאותי ירוד
  2. יש לאוורר את הבית בכלל ובפרט עם הכנסת מוצרי עץ חדשים או ריהוט וצביעת הבית
  3. במקרה של שיפוץ או רכישה של חומרי בנייה יש לשאול את המוכר האם המוצרים עומדים בתקן הישראלי והאם יש במוצר פורמלדהיד
  4. עדיף להשתמש בתחבורה ציבורית כדי למתן את פליטת הגזים ממכוניות פרטיות

בחירה באורח חיים טבעי ובריא משמעותה הפחתת החשיפה לרעל המסרטן- ניתן ומומלץ להחליף מוצרים כמו דאודורנטים ומשחות שיניים תעשייתיות לטבעיות, מטהרי אוויר טבעיים אפשר ליצור בבית על ידי שימוש בשמנים אתריים במבער או הכנת תרסיס ממים ושמן אתרי אהוב עליכם (שמנים אתריים אינם מכתימים), הימנעות מהחלקות שיער ותהליכים כימיים לא טבעיים אחרים לגוף כמו לק, תרסיסי שיער ועוד. כמובן שצריכת מזונות טריים בלבד ולא מעובדים משפרת את יכולת הגוף להתמודד גם עם חשיפה מינימלית שתמיד קיימת בסביבתנו ולהפריש את הרעל דרך אברי ההפרשה של הגוף (עור, כליות, ריאות, כבד ומעיים).

פורמלדהיד נמצא כמסכן למרות היותו מתנדף במהירות מאוויר הסביבה, מפני שייצורו בסביבה נמשך בהתמדה ושחרורו לאוויר בצורה רציפה מגביר את הסיכון להיחשף לכמויות מסוכנות לבני אדם.

הישמרו לכם.

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים