כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

הקשר בין קור וצינון

אין כמו שירי ילדים בכדי להעביר מסרים חינוכיים לדורות הבאים, נכון? השירים מתנגנים פעם ועוד פעם, שנים על גבי שנים. המסרים מוחדרים במהירות ובקלות בעזרת מנגינות ודמויות נעימות ומשעשעות. אמא ואבא, סבא וסבתא והדודים כולם שרים ביחד את כל המילים כדי להלהיב את הילדים ולא שוכחים לנצל את המאורע המשמח כדי למחוא כפיים ולעשות פרצופים ותנועות מוגזמות.

שיר אחד ואהוב במיוחד מילדותי, שלאחרונה אנו שומעים המון בבית, הוא השיר על השפן הקטן ששכח לסגור את הדלת, הצטנן המסכן וקיבל נזלת לה לה לה אפצ'י לה לה לה אפצ'י. השאלות שעולות לי ממילות השיר הן: מה הקשר בין קור לצינון? האם להישאר בתוך בית סגור וחמים מונע הצטננות?

מה היא נזלת? מה זה אפצ'י?

המון שאלות שלא העזתי לשאול בילדותי וכנראה שלא הייתי מקבל עליהן תשובה הולמת. לכן אני רוצה שנענה על השאלה הזו כמו שצריך:

האם קיים קשר בין קור לצינון?

ובכן ראשית אני רוצה להבין מהו קור ומה היא הצטננות? קור זה בעצם תחושה בגוף של טמפרטורה נמוכה יחסית, הקור מורגש כאשר חום נפלט מהגוף. בין הטמפרטורות 17-20 (בדרך כלל) מתחילה להיות מורגשת תחושת הקור וככל שהטמפרטורה יורדת כך תחושת הקור מתחזקת. טמפרטורות נמוכות בצורה קיצונית עלולות לגרום לכוויות קור, היפותרמיה (ירידת טמפרטורת הגוף מתחת ל-35 מעלות צלזיוס) ואף סיכוי למוות (מתחת ל-32 מעלות).

מה היא הצטננות?

המון מיתוסים נשברו אצלי בניסיון להבין את האמת בין קור לצינון. בילדותי אמי טענה שהקור גורם לנזלת ושמרה על חום גופי בעזרת בגדים, כובעים וכפפות, סגרה חלונות והפעילה חימום על גז, הכינה מרק חם וגם חיבקה. הרפואה המודרנית מפנה אצבע מאשימה לעבר חיידקים ווירוסים ותוקפת אותם בתרופות. תרופות ותכשירים המדכאים את הפרשת הנזלת וגם את ההתעטשות והשיעול אשר תפקידם לדחוף את הנזלת והליחה בדרכם החוצה דרך האף והפה.

הבריאות הטבעית (ד"ר טילדן) רואה בהצטננות תסמין קל בשילוב של תסמינים קשים שבהם יכולים להיות גם סרטן ומחלות ניווניות אחרות. ההצטננות היא פליטה של עודפי פסולת מהגוף באמצעות נזלת, שיעול והתעטשות.

יש בדיחה נפוצה (בגרסאות שונות) בחוגי הרפואה בנושא ההצטננות:

אדם הולך לרופא ומבקש טיפול להצטננות, אומר לו הרופא "קח תרופה וזה יעבור תוך שבוע או שתחכה וזה יעבור תוך 7 ימים" הבדיחה מנסה להציג את המציאות האמיתית שנוגעת להצטננות והיא שהצטננות מסתיימת בצורה ספונטאנית, ללא קשר בין שימוש בתכשיר, צמח תרופה כזו או אחרת. היא יכולה להימשך כמה שעות עד שבועיים, שלושה.

גוף חלש או חולה

ככל הנראה שלקור מוגזם יכולה להיות השפעה מתישה על גוף חלש ומורעל. לגוף מותש יש יכולת חלקית או חסרה בפינוי פסולת דרך מערכות ההפרשה הרגילות (צואה, שתן). כך שחשיפה ממושכת לקור או במידה זהה לחום מוגזם עלולה להוות הדק ליריית הפתיחה של הפרשת הפסולת באמצעים קיצוניים כמו נזלת. עניין זה מרמז על הסיבות העיקריות לנזלת והן בזבוז עצום של אנרגיה עצבית ואכילת יתר של אוכל לא מתאים (תעשייתי).

אם אתם מרגישים התפתחות של תסמיני הצטננות כדאי לכם לשקול את העצות הבאות:

  1. להפסיק לאכול מיד. לנסות לצום רק עם שתיית מים לפחות 24 שעות עד 4 ימים תלוי בחומרת ההצטננות. הצום לא מרפא את ההצטננות אך הוא מקל על תופעת האי נוחות שבהצטננות ומקצר את משך המחלה. בנוסף הצום משאיר את החולה במצב טוב בסוף ההצטננות
  2. לשתות רק אם באמת צמאים. למרות הדעה הרווחת לשתות כמויות גדולות של מים בעת הצינון כדאי לשתות פחות מים כדי להחיש את ההחלמה
  3. יש לשהות בחדר מאוורר (יום ולילה) עם לפחות 50% לחות בתוכו
  4. לא כדאי לדכא את התסמינים בעזרת תרופות אשר משאירות את הפסולת בתוך הגוף. הצטברות פסולת עלולה לגרום בעתיד למחלות נוספות וחמורות יותר
  5. מי שלא יכול להפסיק את קצב העבודה הרגיל שלו כדאי שינוח ויישן בערב ככל יכולתו
  6. בימים הראשונים (במידה ואתם לא צמים) יש לאכול מזון מתאים בעיקר ירקות ופירות ופחות מזונות מרוכזים בחלבון ושומן. ולהמעיט באכילה עד אשר התסמינים עוברים
  7. לא כדאי למשוך את הנזלת חזרה לתוך האף אלא עדיף לפלוט לתוך נייר או מגבת. (מניסיוני הכי טוב לשטוף עם מים את האף ככל האפשר)

לסיכום

החלמה מהירה ומניעה שלמה.

ניתן למנוע הצטננות על ידי שמירה על אורח חיים טבעי ובריא. לגבי השפן הקטן והמצונן ששכח לסגור את הדלת, אני מניח שמדובר שוב בשפן ניסיונות וכנראה שזאת הייתה הדלת של הכלוב שבו הוא שהה אחרי שניסו לבדוק איך הוא מגיב לחומרים רעילים. גם כאן הגורם העיקרי להצטננות הוא הרעלה ולא הקור או חיידקים. בטבע לשפן יש תנאים מדהימים לשמירה על הבריאות. אפצ'י (up – chi), התעטשות – היא השיטה של הגוף להשתמש ביכולת הנשיפה המואצת של מערכת הנשימה כדי לפלוט בעוצמה נזלת החוצה מהגוף.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים