כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

סוכר השפעה

איך לערוך יום הולדת בריא, צבעוני ושמח ללא ממתק אחד. איך נראה יום הולדת אצלכם לילדים? מפעילה? המוני ילדים שעושים שמח? ומה עם הכיבוד? עובדה בשטח היא שהדבר הראשון אליו ניגשים ילדים המוזמנים לימי הולדת הוא שולחן הכיבוד. כלומר קיימת ציפייה מצד הילדים עוד לפני הגיעו לחגיגה, שיחכו להם הררי ממתקים וחטיפים מהם יוכלו "ליהנות" עד שמתחילה ההפעלה.

ימי הולדת אצל ילדים

ומי שליווה את ילדו/ילדתו לכל ימי הולדת ודאי שם לב שעל שולחן הכיבוד מונחות להן לאחר כבוד המון קערות המכילות מגוון מרשים של ממתקים וחטיפים בהמון צבעים וצורות והפיתוי אכן קשה. שימו 25 ילדי גן עם כמות כזו של ממתקים וחטיפים וקיבלתם הפרעת קשב אחת גדולה שלא פשוט להשתלט עליה (גם אם המפעיל הוא אחד המעניינים שיש).

יתרה מזו, בשעתיים מסיבה של יום הולדת עתיר ממתקים, ילד בגיל הרך יכול להגיע עד לשליש מצריכת הקלוריות היומיות שלו כאשר אלו יגיעו תמיד ממזונות עשירים בשומן, סוכר וצבעי מאכל שאין בהם שום ערך תזונתי חיוני לגדילה או להתפתחות. למעשה הם יגיעו על חשבון ארוחה טובה, מזינה ומגוונת שיכול היה לאכול.

השפעת הסוכר על ילדים

בואו נדייק- כשמדובר על סוכר, הכוונה היא לסוכר הלבן שתעשיות המזון מוסיפות למזונות שרבים מהם מיועדים לילדים. כל תופעות הלוואי אינן רלוונטיות כאשר מדברים על תזונה שמקורה בפירות או ירקות הנחשבים "פחממתיים יותר" כגון: סלק, תירס, גזרים וכו'. אחת ההשפעות המוכחות היא בקשר שבין צריכת הסוכר לבין שינויים התנהגותיים בקרב ילדים.

הנתון המעניין והמדאיג  מתוך המחקרים האחרונים מדבר על כך שלא הוכח קשר בין צריכת סוכר לבן לבין היפראקטיביות. למעשה, מתוך ניתוח של עשרות מחקרים הוכח כי קיים שינוי לרעה דווקא בהשפעה ההיפוגליקמית המתרחשת לאחר אכילת הסוכר (מצב בו רמות הסוכר בדם יורדות מתחת לנורמה).

עם אכילת מזון המכיל סוכר לבן, מופרשת מהלבלב כמות גבוהה של אינסולין – אותו הורמון שאחראי על הכנסת הסוכר לתאים. למעשה, בשלב זה, מתחילה ירידה מיידית של רמות הסוכר בדם ויחד איתה מתרחשת הדרדרות בתפקוד הקוגנטיבי של אותו ילד.

עייפות ועצבנות

הדרדרות זו תלווה גם בתופעות של עייפות, עצבנות, וכמובן רצון נוסף למתוק כדי להעלות את רמות הסוכר בדם שצנחו באופן מיידי. בפועל, מתרחשת אצל הילדים תופעה של נדנדת סוכר או רכבת הרים בה הם חווים, בשל רגישותם ומסלול מטבולי מהר יותר, תופעות של היפרגליקמיה (עודף סוכר בדם) ומיד לאחריה היפו גליקמיה (כאמור, רמות נמוכות של בסוכר בדם).

תופעה נוספת שקורית עם החשיפה לסוכר לבן היא תהליך שבו נצמד הסוכר לחלבונים המגיעים מהמזון שלנו. מערכת החיסון שלא מצליחה לזהות את הקומפלקס הזר, תוקפת אותו פעם אחר פעם אולם ללא הצלחה (אין בגופנו אנזים המצליח לפרק את המבנה המולקולרי הזה).

בפועל, מערכת החיסון מתעלת את רוב מאמציה לנטרל את אותו קומפלקס- תופעה המחלישה משמעותית את יכולת הגוף  להתמודד מול חדירת חיידקים ווירוסים ואז הצינון הבלתי פוסק, הנזלות הכרוניות שילדים מקבלים במתנה מהגן ומבית הספר, לא מפסיקות להופיע.

אבל יום הולדת חל רק פעם בשנה

נכון, חגיגות ומסיבות לא קורות כל יום, אולם בפועל חשיפת הילדים שלנו לאותו סוכר לבן ומזוקק נפוצה יותר ממה שאנו נוטים לחשוב. ימי הולדת אחת לשבוע, קבלות שבת בימי שישי בגן, גיחה לגינת המשחקים ושליפת חטיף או ממתק מצד הורים גורמות לכך שכמעט מידי יום נכנסת כמות בלתי מבוטלת של סוכר לגופם של היקרים לנו. וכאמור, הסוכר ממלא את מקום האוכל המזין שיכול היה להגיע ממזונות כמו פירות וירקות.

איך מייצרים שינוי

איך מתחילים בשינוי המשמעותי הזה? אז ברור שהחינוך לתזונה נבונה מגיע מהבית, אולם אני מחזיקה בגישה כי השינוי יכול לבוא דרך דוגמא קולקטיבית שבה מתקיימות אלטרנטיבות אחרות, בריאות יותר, למסיבות העתירות ממתקים וחטיפים, כאשר הסוד הוא בגיוון, צבעוניות והגשה מפתה, כזו שתוכל לתת מענה  מפתה לא פחות לאלטרנטיבות עתירות הסוכר הלבן והמעובד. את השילוש המקודש המקיים את הצבעוניות ומאפשר גיוון והגשה מפתה ניתן למצוא בפירות וירקות אשר מאפשרים לנו משחק רב בהגשה ומראה מרהיב עד שאף ילד לא יעמוד בפיתוי…

רעיונות לשולחן צבעוני ומפתה

  • רכבת הפתעות- המלאה בירקות שונים, כאשר מסילת הרכבת יכולה להיות מורכבת ממקלות גזרים ופלפלים בצבעים שונים
  • פרחים- העשויים מעגבניות שרי  בכל מיני צבעים ומלפפון המהווה מעין עלה תומך
  • אדנית צמחים- המורכבת משיפודי גזרים ומלפפונים
  • צלחות צבעוניות המכילות תפוזים,  קלמנטינות קיווי, תותים וכל פרי אחר הנותן צבעוניות לשולחן
  • שייקים המבוססים על פירות יוכלו לתת צבעוניות מיוחדת למשקאות שלא יגיעו ממקור ממותק בסוכר (תותים, פירות יער, תפוחים ירוקים) ולהיות מוגשים בכוסות קטנות ושקופות עם קשים צבעוניים

איך מתקשרים לילדים את השינוי

במחקר שנערך לפני מספר שנים על תפיסת ימי הולדת בריאים בקרב הורים לילדים בגיל הגן (3-6) נמצא כי רבים הם ההורים המודאגים כי קיום יום הולדת אלטרנטיבי ובריא עלולה לייצר מצב בו שאר ההורים יתנגדו למהלך. בפועל, 74% מההורים דווקא תומכים בקיום יום הולדת שכזה, אולם נמנעים ממנו בשל החשש כי ילדיהם יביעו מחאה ולא יהנו מהכיבוד. העובדה המעניינת היא שלפי דיווח של אנשי צוות הנמצאים בגני ילדים בהם כן נחגגו ימי הולדת בריאים, הילדים נראו מרוצים ונהנו מהחידוש אשר הוצע להם בכיבוד.

בנוסף, בעריכת יום הולדת בריא טמונים גם יתרונות כלכליים. הורים רבים מנהלים פעמים רבות "תחרות סמויה" אל מול הורים אחרים על מקום ראשון בהשקעה בימי הולדת שהרבה פעמים באה לידי ביטוי ברכישת ממתקים, עוגות רבות קומות והפתעות יקרות וכמו שקיות ימי הולדת מפוארות בתום המסיבה.

חגיגה בריאה

חגיגה בריאה יותר מנטרלת למעשה את הפן התחרותי, שכן אין נהירה אחרי קניית ממתקים יקרים או חטיפים המוגשים בקערות ענק או משקאות ממותקים. ובאשר לתקשורת אל מול הילדים: לתאם ציפיות ולתקשר את העובדה כי ביום ההולדת יהיה כיבוד אחר, צבעוני ומגוון אשר יהווה הזמנות לעשות כמה דברים במשותף:

זה בידיים שלכם

  • הראו לילד תמונות של הגשת ירקות ופירות באופן מפתה כדי שיוכל להתלהב יחד אתכם (רק בדקו קודם שהיכולות היצירתיות שלכן עומדות בקנה אחד עם מה שאתן מראות)
  • שתפו את הילד בקניות הפירות והירקות. לכו לירקן/לסופר ושתפו את הילד באופן בו נכון לבחור פירות וירקות (איך יודעים כי הפרי מוכן ואכיל וכו')
  • נהלו דיון על סוגי הפירות אותם תרצו ביום ההולדת וחישבו יחד על קבוצות פירות או ירקות המשוייכים לצבע מסוים
  • הכינו עם הילד יחד את הכיבוד. ניתן להשחיל פירות או ירקות על שיפוד ולשתף את הילד בהכנתם, במקביל, אפשר לסדר את הפירות המקולפים על מגש ולחשוב אילו פירות ניתן להניח באופן שיהיה מפתה וצבעוני
מאת ליאת אלפרט קליין

נטורופתית, רפלקסולוגית, מלווה לאורח חיים בריא, מרצה בארגונים ובמוסדות חינוך על תזונה נבונה, ומטפלת באופן באופן פרטי במצבי סוכרת, לחץ דם, איזון הורמונאלי, ליווי משפחות לשינוי לקראת בית בריא ובררנות אכילה אצל ילדים בגיל הרך.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים