כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

טמפרטורה

תמרה שלנו נולדה בתחילת חודש פברואר (קרררר). לשמחתי באותם ימים, השמש לא איחרה לשלוח קרניה כבר כשתמרה הייתה בת שבועיים ואני מיהרתי לרדת איתה לגינה בצהרי יום שמשי כשהיא על המנשא צמודה לחזי.

מבטי העוברים והשבים שננעצו בי גרמו לי לתחושת אי נוחות. לא ממש הבנתי מה כל כך מעורר סקרנות בי ובתינוקת שאת פניה כמעט ולא ניתן היה לראות כשהיא מעורסלת במנשא. בחנתי את עצמי- האם אני נראית מוזר אחרי הלידה? אולי שכחתי לשים רפידת הנקה? כבר לא מקובל לרדת עם טרנינג בשכונה?  ואז באמצע התהיות ביני לבין עצמי, ניגשה אלי אישה ובטון מאשים שאלה- איך את מוציאה תינוק החוצה בחורף?

לרדת לקניות ולקבל הערות מכל אחד

ככל שתמרה גדלה כך גדל גם מעטה החסינות שפיתחתי להערות הסביבה הזרה לנו, באותו טיול ראשון חוויתי רק את קצה קצהו של הקרחון. הערות כמעט בכל טיול אליו אנו יוצאות, מאנשים זרים לחלוטין- למה בלי גרביים? למה עם גרביים? למה בלי מעיל? למה אין לה מוצץ? אין לה כובע? לא קר לה? לא חם לה? מדוע אינך נותנת לה מים? חם היום, למה היא על המנשא? זה לא מסוכן? למה את נותנת לה לזחול על הדשא? מלוכלך פה ועוד.

מכל ההערות הבנתי שני דברים חשובים:

  • לשכונה שלנו יש בהחלט אופי מיוחד, אנשים חמים אפשר להגיד. לפעמים זה הכי כיף ולפעמים ממש מעיק
  • מרבית ההערות עוסקות בענייני מזג האוויר או במילים אחרות- שמירת חום גופו של התינוק

חימום חדרי הבית

שמירת חום גוף התינוק חשובה לכל הורה. בימים הראשונים אחרי לידת התינוק הורים רבים לחוצים מהעניין ומחממים מדי את חדרי הבית. אכן, גופו של התינוק חשוף יותר לקור מאחר והיחס בין שטח הפנים למשקל גבוה יותר ובנוסף מנגנון ויסות החום בגופו אינו בשל עם לידתו, אך אין צורך להגזים.

הוראות משרד הבריאות

המלצות משרד הבריאות הן לשמור על טמפרטורת חדר נעימה – בין 20 ל- 22 מעלות צלזיוס. טמפרטורה זו בדרך כלל נעימה גם להורה. אפשר לרכוש מד טמפרטורה לחדר ולמקמו על הקיר. אין להפעיל את המזגן על טמפרטורה גבוהה מדי.

איך נכון לווסת את טמפרטורת החדר?

כדי למנוע איבוד חום יש להלביש את התינוק בכמה שכבות אך לא לסרבלו מדי. חשוב שהשכבות יהיו צמודות לגופו, קלות ונוחות כך שיוכל לנוע בחופשיות. תינוק עם טמפרטורת גוף גבוהה (חום גבוה) יש להלביש בפחות שכבות כדי שהגוף יוכל לשחרר החוצה את עודף החום ולשמור על טמפרטורת גוף תקינה.

כשמפעילים אמצעי חימום בחדר (מומלץ אמצעי חימום ששומר על לחות בחדר), יש להקפיד להשאיר חלון פתוח מעט, זרימת אוויר חשובה לתינוק ולנו מאוד. חימום יתר נחשב לאחד מגורמי הסיכון למוות בעריסה. את מיטת התינוק יש למקם כך שתהיה צמודה לקיר פנימי ולא לקיר חיצוני שיותר חשוף לחדירת קור. כאשר התינוק בבית או בחלל מחומם אחר אין צורך לחבוש לו כובע ובשום אופן אין לתת לתינוק לישון עם כובע עליו – מתוך סכנת חנק. מאותה סיבה כשמכסים את התינוק בשמיכה יש להקפיד שלא תעבור את אזור בית החזה.

בגדים

כדי למנוע איבוד חום יש להלביש את התינוק בכמה שכבות אך לא לסרבלו מדי. חשוב שהשכבות יהיו צמודות לגופו, קלות ונוחות כך שיוכל לנוע בחופשיות. תינוק עם טמפרטורת גוף גבוהה (חום גבוה) יש להלביש בפחות שכבות כדי שהגוף יוכל לשחרר החוצה את עודף החום ולשמור על טמפרטורת גוף תקינה.

כשיוצאים החוצה בימים קרים יש לחבוש לתינוק כובע מחמם. כשאני יוצאת עם תמרה בימי החורף הקרים ואני חובשת לה את הכובע בעודנו בבית, הכובע מציק לה והיא מנסה להורידו, כשאני חובשת לה את אותו כובע כשאנחנו בחוץ וקר תמרה לא מביעה כלל התנגדות.

אם תינוקכם נולד בימי הקיץ החמים והעמוסי לחות יש להלבישו בבגדים ארוכים ודקים בשבועות הראשונים לחייו- בעת יציאה מהבית קרני השמש חזקות נורא בארצנו כך שבגד ארוך ודק מגן עליו יותר ובמקומות סגורים הטמפרטורה לרוב נעימה (הקפידו שלא תהיה קרה מדי כמובן). בנוסף, אל תשכחו שמנגנון ויסות החום בגופו לא בשל עדיין.

סכנת היפותרמיה לתינוקות

היפותרמיה היא מצב בו טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל-35 מעלות צלזיוס. היפותרמיה מסוכנת מאחר ועלולה להשפיע על קצב הלב. מצב זה של איבוד חום עלול לקרות בסביבה קרה מאוד ונפוץ בעיקר בילדים עד גיל 4 (ככל שעולה הגיל כך יורד הסיכון). בתינוקות וילדים קטנים הסימנים להיפותרמיה הם ישנוניות, אפאטיות ובכי ובנוסף מופיעים על הגוף כתמים כחולים ואדומים.

עצות של אמא

  • כפות ידיו ורגליו של התינוק לרוב קרות יותר משאר הגוף, לפחות עד שמתחיל לנוע בחופשיות ולזחול ולכן המדד הטוב ביותר לבדיקת חום גופו של התינוק במגע הוא על ידי הנחת כף ידך באזור החזה או הגב. הטמפרטורה צריכה להיות נעימה- אם התינוק מזיע, גופו מנסה לפלוט חום, כדאי להוריד שכבה אחת. אם אתם חשים בטמפרטורה קרה הלבישו בשכבה נוספת
  • בשבועות הראשונים שלי כאמא, בדקתי את חום גופה של תמרה באמצעות היד לעתים קרובות וכך למדתי מה נכון לה. עם הזמן תלמדו מה נכון לתינוקכם. ככל שהתינוק גדל ניתן להבין מתגובותיו אם חם או קר לו מדי- התגובות להלבשתו, האם מנסה למשוך את הבגדים כאילו הם מציקים לו ועוד
  • אני נתקלת הרבה בתינוקות "מנופחים" משכבות בגדים עבות, צמריות ומסורבלות בימי החורף הקרים ולרוב הם בעלי לחיים סמוקות. אין צורך להגזים, גם 2-3 שכבות של בגד דק ומחמם מכותנה יעשו את העבודה. תמיד יש לנו בתיק חיתול מעטפת גדול (מבמבוק/ כותנה) למקרה שיש צורך בעוד שכבה, העיטוף באמצעות החיתול עושה את העבודה והוא מאוד נעים למגע
  • אם בכל זאת מתעורר חשש שקר מדי אין כמו חום גוף. אני מצמידה את תמרה אל גופי באמצעות מנשא נוח ושתינו נהנות מקרבה, מגע וחמימות
מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים