כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

עזרה ראשונה – בשבילנו ובשביל היקרים לנו

לא פעם יצא לך לקרוא בעיתון, לצפות בחדשות בטלוויזיה או לשמוע במקרה על סיפור גבורה בו אדם צעיר או מבוגר הצליח להציל חיים ברגע. האם עצרת לחשוב מה אתה היית עושה במקרה חירום רפואי? האם "היית קופא במקום" או "ניגש ישר לעבודה"? אם לא חשבת – זה נורמלי לחלוטין, אחרי הכל למה שנדמיין לעצמנו את הגרוע מכל? ואם זה מתייחס ליקירנו, בכלל נעדיף לפעמים לא לחשוב על זה.

עזרה ראשונה – ידע זה כוח

מצד שני, רובנו גם לא רוצים לחשוב על היום שבו נכנס למינוס, שיקים יחזרו והוצאה לפועל ידפקו לנו על הדלת, אבל אנחנו עדיין עושים מסגרת בחשבון לכל מקרה. למה? כי המוח והגוף שלנו מתוכנתים עוד מימי קדם ל"מצב הישרדות", ובין יתר דרכי ההתגוננות שלנו לפני הגעה לאותו "מצב הישרדות" אנחנו נשתדל להקדים תרופה למכה, להכין את עצמנו ליום הדין, או בשפה הפשוטה נשתדל לנהוג בצורה אחראית – כלפינו, כלפי יקירנו וכלפי הסובבים אותנו ביום יום. אחרי הכל, מי אוהב להרגיש חסר אונים ברגע האמת? אבל מנגד, איך לא נרגיש את החוסר אונים אם אין ברשותנו שום ידע, כי העדפנו "לא לחשוב על הגרוע מכל".

שיטות הגשת עזרה ראשונה

שיטות הגשת עזרה ראשונה, קיימות עוד משנת 1910 ,כאשר קווי הנחייה עיקריים להחייאה נרשמו בשנות ה-70 ,ומאז אותן הנחיות רפואיות משתדרגות מדי שנה בהתבסס על מחקרים, סקרים וסטטיסטיקות(, במטרה להעלות את סיכויי ההישרדות והשרידות של המטופלים. מאז ועד היום, בוצעו המון עדכונים ושינויים שמטרתם הייתה להפוך את המושג "עזרה ראשונה" למושג יותר ידידותי לסביבה, פחות מרתיע וכך אולי לעורר את רצון הסביבה להתעניין יותר בנושא, ולרצות לרכוש את האינפורמציה הרלוונטית שעוזרת לנו להציל חיים במקרה חירום רפואי. ואמנם המודעות לנושא אכן גדלה משמעותית, אך עדיין קיימות התנגדויות.

 "איך אני יכול להעניק עזרה ראשונה למטופל"

מניסיוני הרב בעבודה עם הקהל הרחב בהסמכות עזרה ראשונה, השאלות שתמיד עולות הן : "איך אני, אדם ללא סמכות רפואית, יכול לעזור למטופל?" או "האם אני אסב יותר נזק למטופל מאשר עזרה?" על פניו, זה נשמע הגיוני בהתחלה אבל אם נתייחס למקרים שקורים בשגרה בבית, בעבודה או ברחוב.

הנה כמה שאלות שאולי ישנו את דעתכם:

  1. אם הגעת למטופל שכבר היה מחוסר הכרה? מעניין אם הוא נושם, ואם לא, כמה זמן הוא היה חסר נשימה?
  2. כמה זמן עבר מהרגע שאבחנת במטופל עד לרגע שבפועל התקשרת למוקד 101?
  3. האם ידעת שזמן הגעה ממוצע של אמבולנס עומד על כ-15 דקות בהנחה שאין פקקים, ושאתם נמצאים ברחוב, כי לעלות במעלית לוקח גם זמן, ואם זה בניין משרדים – מעניין כמה זמן ייקח לצוות הרפואי להגיע פיזית למטופל… אז תוך כמה זמן הם יתחילו טיפול?
  4. האם ידעת שבממוצע תוך 10 דקות מרגע אבדן הכרה נוצר נזק מוחי בלתי הפיך למטופל אשר לא מקבל עזרה ראשונה?

עזרה ראשונה - לחשוב או לא לחשוב? זו השאלה

עד השלב הזה אתם אמורים להבין שלא רק שלא תסבו שום נזק למטופל אם תגישו לו עזרה ראשונה, אלא אתם כנראה הסיכוי היחיד שלו להישאר באותו רגע בחיים, ואתם כנראה הסיכוי היחיד שלו להשאיר אותו בחיים ללא חסכים נוירולוגיים בעתיד. כן, אתם! מדהים לחשוב, שהגורם שבאמת מציל חיים, אינו רופא או אחות, אלא דווקא ילד, איש מחשבים, גננת, מנקה ברחוב או הקופאית בסופר, אך זו המציאות. במציאות שלנו הגורמים הרפואיים נמצאים בבתי חולים, ואין להם שום דרך לעזור בתוך אותן 10 הדקות, מהרגע שמטופל איבד כרה ועד הרגע שהחל להיווצר נזק מוחי בלתי הפיך. הם יוכלו לסייע בהחלט בתהליך השניוני, לאחר הגעת המטופל למתקן רפואי. אך עד אותו רגע, המטופל נתון לחסדיכם.

לדעת להגיש עזרה ראשונה, זה לא "לחשוב את הגרוע מכל", אלא להאמין שמעולם לא תזדקקו לכך ואם כן לא תהיו חסרי אונים. לדעת להגיש עזרה ראשונה, זה בסך הכל, לצפות לטוב ביותר ולהתכונן לגרוע מכל. לדעת להציל חיים זה לא נטל, זו מצווה, והמודעות לנושא מתחילה מהרצון לרכוש את אותם כלים בסיסים, כן לדעת, כן להתעניין וכן ללמוד.

כפי שחכמינו אמרו: "כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו". השארנו אתנו למאמרים הבאים, כדי ללמוד איך להציל חיים!

מאת אורה רבינוביץ'

אורה רבינוביץ'- מנכ"ל אינקורס- מרכז לייעוץ והדרכה ברפואת חירום ובריאות הגוף

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים