כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

דוגמא אישית

כל אדם מהווה דוגמא אישית בין אם הוא מודע לכך ובין אם אינו. עכשיו התפקיד שלי זה לכתוב, עכשיו אני לוחץ על מקשים במקלדת, עכשיו התפקיד שלי זה לגרום לכם להיות בתפקיד הקורא המתעניין או הביקורתי.

במהלך היום אנחנו יכולים לבצע עשרות תפקידים, לפעמים כמה תפקידים בו זמנית. לתינוקות וילדים יש גם המון תפקידים למרות שעל פני השטח זה נדמה שאין להם בכלל. למבוגרים, במיוחד אלו שחיים בתרבות המערבית הסובבת סביב צרכנות,  יש סיכוי לבצע המון תפקידים ביום אחד.

כשאנחנו קונים בחנות אנחנו בתפקיד הקונה, כשאנחנו נמצאים בעבודה אנחנו בתפקיד העובד/ מנהל/ נותן שירות. כשאנחנו בארוחה משפחתית אז אנחנו יכולים לבצע מספר תפקידים בו זמנית כמו להיות בן, אבא, בן זוג(בעל), אח, גיס, חתן ודוד באותו הזמן.

אחד התפקידים שלדעתי קיים בכל אדם הוא תפקיד המחנך. ברוב הזמן רוב האנשים בכלל לא מכירים בביצוע תפקיד חינוכי שבו יש דוגמא אישית, לא מודעים לזה שבהתנהגותם הם מחנכים בעוצמה רבה יותר מאשר ע"י דיבור.

דוגמא אישית

ילד בן 14 ניגש אליי, "מה קורה גבר? יש לך אש?"  הוא רוצה להדליק סיגריה כי הוא רואה שאני מעשן סיגריה. אם אענה לו "לא נותן לך אש, אתה קטן וזה לא בריא" האם חינכתי את הילד בצורה טובה? האם יצרתי אמון? האם נתתי לילד דוגמא אישית או חוסר אמון? או שאם הילד יראה שאני לא מעשן סיגריה ואז אראה לו (בלהיות אני) שאני לא מעשן ושאני בריא ושאיכפת לי מעצמי. זאת אומרת שגם אם אני לא ההורה או מורה של אותו ילד אני חלק בלתי נפרד מהחינוך שלו.

כנ"ל אם אני עוקף תורים, מקלל, צועק, מכה, גונב, משחית או מבצע כל פעולה שפוגעת במישהו או משהו בסביבתי. פעולות משחיתות ומחנכות להתנהגות שלילית כאלו מבוצעות בחוסר מודעות על ידינו באין ספור מצבים יום יומיים.

האם אנחנו עושים את התפקידים שלנו בצורה טובה – האם אנחנו לקוחות טובים? האם אנחנו דודים טובים? האם אנחנו זרים טובים?  שכנים טובים? נלסון מנדלה הגה את המשפט "חינוך הוא הנשק החזק ביותר שיש כדי לשנות את העולם" וגנדי אמר "תהיה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" אם מחברים את שני המשפטים אפשר להבין שאנחנו אלה שצריכים להיות השינוי, להיות החינוך שאנחנו רוצים בעולם, להיות שלום, שלווה, אחווה וענווה. לקיים את מצוות ואהבת לרעך כמוך, לכבד את עצמינו ואת הסביבה.

התנהגות אחראית

להיות אדם מבוגר מעיד על גילי בזמן שלהיות אדם בוגר פירוש הדבר שאני בוחר לחיות חיים אחראיים ונבונים מתוך מודעות והבנה כי יש מי שרואה את המעשים שלי ומושפע מהם, הדור הצעיר לעד יראה במבוגרים ממנו כמודל לחיקוי לטוב ולרע, ככה זה עובד. פעולת החיכוי היא כלי ההתפתחות של תינוקות מהשלב הראשון, כך הם לומדים לדבר וכך הם ילמדו את רוב הפעולות שלהם עד שיתבגרו ויגבשו מנגנון סינון ובחירה עצמאי.

החיכוי קיים אף אצל מבוגרים בין אם הם מודעים לו ובין אם לא, לרובנו יש לפחות אדם אחד ממנו אנו מושפעים מתוך אמונה שאותו אדם מייצג תכונות או תפיסות בהן אנו מעוניינים. פעולת החיכוי קורת גם אצל חיות בטבע באופן זהה, דרך למידה זו הוכיחה את עצמה והיא קורת באוטומטיות משומנת כבר אין ספור שנים.

האחר מושפע מבחירותי

כמו כן, מתוך הבנה כי אני משמש דוגמא אישית לאחרים, אני מבין כי לבחירות הכי קטנות שלי יש השפעה על שיקולם של אחרים הרואים בי איזו שהיא דוגמא, לאו דווקא צעירים או אנשים העובדים תחתי, אלה גם לקוחות שעומדים לידי בסופר ורואים שאני מושיט ידי אל המדף ומרים מוצר מסויים, גם אם אנשים חלפו על פני רק לשבריר שניה הם עדיין מושפעים מהבחירות שלי כמו שאני מושפע משלהם.

לקוחות ברשתות השווק סורקים בעיניהם כל הזמן את המוצרים בעגלות המתהלכות סביבם, כדי לקבל אישור לבחירתם, לצורך השוואה ומעוד כל מיני סיבות. לכן בתור אדם בוגר עלי להבין שהבחירות שלי לדוגמא בחומרי ניקוי לא אקולוגיים או כאלו המכילים רעלים וחומרים לא ידידותיים לסביבה המוצעים בסופר באין מפריע ובחסות מכון התקנים, משפיעות לא רק על הבריאות שלי, על המערכת האקולוגית שצריכה אחר כך להתמודד עם אותם חומרים מסוכנים, אלה גם על הבחירות הצרכניות של לקוחות שרואים אותי רוכש את אותם המוצרים וכך מעודד את קנייתם.

אם נעשה את תפקיד החינוך העצמי שלנו בצורה נכונה, אם נהיה ערים וקשובים, נוכל להיות הדוגמא הטובה לסביבה הקרובה והרחוקה. אם ניקח ונקבל את האחריות המוטלת עלינו בחיבוק ובחיוך, ניצור הווה מלא בשמחה והתפתחות חברתית ואישית.  אנחנו יכולים להוות מקרן של שינוי על מסך החיים וזה תלוי רק בנו.

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים