כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

מוצץ

פעולת המציצה אצל תינוקות היא חיונית וניתן להבחין בה עוד בשלב העוברי ברחם. מרגע הלידה התינוק יכול למצוץ כדי לינוק, להזין ולהרגיע את עצמו.

ההמלצה הרווחת היא לא להרגיל את התינוק למוצץ עד לביסוס הנקה, כלומר לפחות עד גיל חודש. הרגלת התינוק למוצץ לפני ביסוס הנקה עלולה לפגוע בהנקה מאחר ופעולת מציצת המוצץ שונה מבהנקה וקלה יותר. מחקרים מעידים שתינוקות שמצצו מוצץ ניזונו מחלב אם תקופה קצרה יותר. בשלב זה טרם ביסוס ההנקה, אצל רוב ההורים עולה החשש לביסוס הרגל מציצת האצבע שממנו אף יותר קשה להיגמל. התינוק, בימיו הראשונים, מחפש דרך פיו דרכים להרגעה, פעולת המציצה מרגיעה אותו ולכן הורים רבים חוששים שאם לא יתנו לילד מוצץ הוא יתרגל לאצבע. מצד שני, נתינת המוצץ בשלב הזה עלולה לפגוע בהנקה.

אז מה עושים?

הורים רבים מעידים שבשלב הזה נכנעו ונתנו מוצץ טרם ביסוס ההנקה. מניסיוני נטול המוצץ, בימיה הראשונים של תמרה, בכל פעם שהבחנתי שהיא מחפשת מה להכניס לפה הצעתי לה לינוק. לא רק על פי שעות ההנקה המתוכננות בראש שלנו, אלא על פי הצרכים שלה (שלפעמים היו מתואמים לשעות ההנקה המומלצות ולפעמים שונים מאוד).

ניסיתי ללמוד אותה ואת צרכיה, כל תינוק בוכה מאחר וזו דרכו להביע את עצמו. אני יכולה להעיד שלפעמים הייתי מבחינה בבכי שלא נבע מתסכול, אלא ממש בכי קטן של התפרצות רגשות חיוביים, בכי של שמחה.

למדנו לאט לאט מה נכון לה, מה מרגיע אותה, חום גופינו בחודשים הראשונים היה לה מאוד נעים ומרגיע, תנוחת ערסול במנשא בד כשהיא צמודה לגוף, ליטופים נעימים באזור הגבות, מוזיקת רקע ואווירה רגועה בבית, שיחות שלנו איתה ועוד כאלו ואחרים שלמדנו ואנחנו עדיין לומדים כל יום.

ביסוס ההנקה

התכנון היה לבסס את ההנקה ואחר כך להציע לה את המוצץ כדי לספק את הצורך שלה למציצה שלא כדי לינוק ולהזין את גופה, אלא מציצה לרגיעה. בפעם הראשונה שניסינו צחקנו המון לתגובת חמיצות הפרצוף שתמרה הפגינה. בפעם השנייה הפרצוף היה פחות חמוץ אבל היא הוציאה מיד את הדבר המוזר הזה שלא נעים וחמים כמו אמא. ניסינו כמה סוגי מוצצים ותמרה כבר התחילה להתרגז. ואז הבנתי שאין לה צורך בו.

ניסיתי להבין מה יתרונות המוצץ ולמה אני ממשיכה לנסות. בשלב הזה כבר הרגשתי מספיק ביטחון ביכולת שלי להבין את צרכיה ולהרגיעה. אך תמיד יש את הרגעים האלו שאתה מוצא את עצמך מיואש וכמעט מתחיל לבכות בעצמך… וגם אם הם רגעים בודדים הם הותירו ספק בליבי אם לנסות סוג מוצץ נוסף. אחרי שקראתי שמומלץ להפסיק את השימוש במוצץ בגיל שנה מאחר ושימוש במוצץ מעל גיל שנה עלול ליצור ליקויים במבנה השיניים, לא היו לי ספקות לגבי החלטתי. עוד חשוב לדעת כי שימוש במוצץ מגביר סיכון לדלקות אוזניים.

תינוק בוכה אינו מעיד בהכרח על הורה רע היות והבכי אינו בהכרח רע

הורים רבים ממהרים להרגיע את התינוק עם מוצץ עקב תחושת אשמה כשהתינוק בוכה. התחושה היא מאוד מוכרת, חוסר האונים אל מול בכיו של היקר לך מכל. אפשר ברגעים האלו לנסות תנוחות שונות ותנועות שחוזרות על עצמן, הרבה פעמים החזקת התינוק תוך קיפול ברכיו אל עבר הבטן וליטוף בתנועה מעגלית של אזור הבטן מאוד מרגיעים. גם תנוחות אחרות יכולות לעבוד, יש שפע המלצות בספרים ובאתרים מתאימים, מעט ניסיונות ותצליחו ביחד. דבר נוסף שחשוב להבין הוא שתינוקות בוכים, כאמור כך הם מתבטאים כשיש להם פרץ של רגש חיובי או שלילי. ההמלצה היא אינה חלילה להתעלם מהבכי, אלא להפך, להיות קשובים אליו, רגועים ולתקשר עם התינוק.

אם אתם נותנים מוצץ לתינוק שלכם כדאי שתדעו את הדברים הבאים

  • שימו לב שהפלסטיק סביב לפטמה עובר את שפת הפה של התינוק כך שלא יוכל להכניס את כל המוצץ לפיו
  • שימו לב שהמוצץ אינו בלוי או קרוע – חתיכות גומי או סיליקון מסוכנות בבליעה. בנוסף, בימים חמים מוצצים שנשארים ברכב או במקומות חמים עלולים לפלוט רעלים מסוכנים אם הפלסטיק נמס מהטמפרטורה הגבוהה
  • מוצצים בעלי פטמה עגולה ולא פטמה אורתודנטית מפריעים למנגנון הבליעה ועל כן גורמים לריור יתר אצל תינוקות
  • כאשר שיני החלב מתחלפות כדאי מאוד להימנע ממוצץ באופן מוחלט מאחר והוא מפריע למיקום בקיעת השיניים כראוי
  • מוצץ בפה מפריע להגייה נכונה של עיצורים מסוימים עבורם נדרש מגע הלשון עם השיניים, דיבור לא תקין עלול להופיע אצל הילד ונמשך גם לאחר הגמילה מהמוצץ לעתים

לסיכום

בכל אופן השתדלו לצמצם ככל הניתן את משך זמן המציצה, להגבילה ולהבין בכל פעם שאתם נותנים את המוצץ האם זה עבורם או עבורכם.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים