כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

עור יבש אצל תינוקות

הימים שלקראת בוא החורף זכורים לי היטב מהתקופה בה ניהלתי בית מרקחת, הכנת מדפי התצוגה והמגירות והצטיידות בכל הנדרש לפני שהקור והגשם מגיעים ואיתם יגיעו שלל הסימפטומים האופיניים. אחד הסימפטומים הנפוצים בעונת החורף (מעוטת הגשמים בארצנו) הוא היובש בעור. יובש שכאשר מחמיר עשוי להתלוות לו גירוד העלול להוביל לדימומים קלים. בתינוקות וילדים היובש מופיע בעיקר באזור הפנים ומלווה באדמומיות בדרגות שונות, בסימפטום זה אתמקד.

עור יבש ומגורה, כיצד הוא נגרם?

לעור יבש אחראים מספר גורמים וביניהם:

  • מזג אוויר יבש ללא לחות (רוח מדברית חמה או רוח חורפית קרה)
  • שהות בחדרים עם מזגנים ללא לחות
  • שימוש רב במים וסבון
  • תרופות הגורמות עור יבש
  • גיל- ככל שמתבגרים כך העור מתחלף פחות ויכולת העור לשמור על המים קטנה
  • יובש מערכתי- כאשר לא שותים מספיק מים או לא ניזונים מירקות ופירות מימיים הגוף מיובש ויכולתו להזין את העור במים נפגעת

ומה בנוגע לתינוקות וילדים?

אם תסתכלו היטב על רשימת הגורמים עור יבש תראו שבניגוד אלינו המבוגרים, בתינוקות ובילדים חלק מהגורמים אינם קיימים- גיל, שימוש בתרופות. חלק תלויים בנו, ההורים- שהות בחדרים עם מזגנים, שימוש רב במים ובסבון, יובש מערכתי. ובעניין מזג האוויר, אין לנו אפשרות לשלוט אך אפשר להבין איך למזער את שאר הגורמים כך שהשפעות מזג האוויר יהיו פחותות ככל האפשר.

עורם של התינוקות דק יותר ועדין יותר משל המבוגרים ולכן רגיש יותר לקיצוניות מזג האוויר ולהעדר לחות בסביבה. ההמלצה היא לא לחמם או לקרר את חדר התינוקות עם מזגן שמייבש מאוד את האוויר, אפשר לחמם את החדר עם רדיאטור שאינו פוגע בלחות החדר או להניח (במקום בטוח) בחדר סיר עם מים שיספק לחות.

סבון ותכשירים אחרים לפעוטות

רוב סבוני התינוקות הנפוצים גורמים עור יבש, גם אלו המתהדרים בהוספת רכיבי לחות. פעולת הסבון הרצויה היא להסיר את עודפי השומן והלכלוך שהצטברו על העור. בסבון יש חלק שומני שמצמיד אליו את הלכלוך וחלק מיימי שבמגע עם מים שוטף את השומנים. סבונים אגרסיביים יגרמו בעצם להסרת שכבת ההגנה השומנית שנמצאת על העור וכך יעודדו יובש. כאשר משתמשים בסבונים תעשייתיים, גם אלו המיועדים לתינוקות, היובש בעור יוחמר עקב נוכחות כימיקלים אחרים, חומצות ונגזרות כהליות.

בנוסף, ברחצות ארוכות במים חמים יוחמר היובש – בחום יותר שומן מוסר מהעור בתהליך הניקוי, שומן שנועד להגן על עורם העדין של התינוקות. אם כך, מומלץ לקצר את המקלחות ולהפחית את תכיפותן. תינוק קטן אינו מתלכלך כמעט עד שמתחיל לזחול וגם לאחר מכן אין צורך ברחצה יומית עם סבון. אפשר וכדאי לרחוץ את הילד עם מים בלבד, אם יש צורך אפשר להוסיף מדי פעם מעט שמן עדין למי האמבטיה כמו שמן שקדים (יש לבדוק רגישות טרם השימוש) שמוסיף לחות ומסיר בעדינות לכלוך שהצטבר. אין צורך ברחצה עם ספוג, שפשוף באמצעות כפות הידיים על גופו של תינוקך מספק את פעולת הניקוי ומעניק לתינוק מגע אנושי וחם. כאשר התינוק גדל ואתם חשים צורך לרחוץ עם סבון אנו ממליצים על סבון טבעי עדין.

בדקו את הרכיבים

הכלל החשוב הוא שתדעו לקרוא את רשימת רכיבי הסבון. אם אין באפשרותכם להבין מה מכיל הסבון ללא מילון "כימיה- עברית" כנראה שלא מומלץ לסבן איתו את עורו העדין של התינוק. ובכל מקרה, גם עם סבון טבעי לא מומלץ לרחוץ על בסיס יומי.

מנעו יובש מערכתי

בימים הקרים, רובנו שותים פחות וניזונים פחות מירקות ופירות. תינוקות יונקים אינם מקבלים תוספת מים בחודשים הראשונים, ההנקה מהווה עבורם אספקת נוזלים מיטבית. אם הינך מניקה, נסי להקשיב לצרכיו של התינוק- כאשר יהיה צורך במים, התינוק יינק בשמחה. אם התינוק ניזון מפורמולה ואתם כבר מוסיפים לו מים, הקפידו להציע לו מדי פעם. במידה והתינוק ניזון ממזון מוצק הקפידו כי המזון יהיה מזון צמחי חי- פירות וירקות העשירים בנוזלים ומספקים לגוף את כמות מים הנדרשת. אולי חלקכם יתפלאו, אך אפילו פרי שאינו נראה לכם עשיר בנוזלים, כמו בננה, מכיל 70% מים. תזונה צמחית חיה מונעת יובש מערכתי.

שמרו על עורם העדין של הקטנטנים, הקפידו על אוויר לח בחדרי הבית, הפחיתו שימוש בסבונים ובספוגי רחצה, הפחיתו אמבטיות חמות וארוכות ומנעו יובש מערכתי על ידי הזנה נכונה בתזונה צמחית חיה. מומלץ לאמץ את ההרגלים האלו גם עבורכם, ההורים – לעור בריא ולח הנוטה פחות לקמטוטים.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים