כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

שומרים על התינוק

תינוק חדש נולד, התרגשות גדולה למראה האדם הכה קטן שיצא מרחמך לפני מספר דקות לאוויר העולם. התינוק, יוצא לאוויר העולם כשהוא מכוסה בשכבת הורניקס שהגנה על עורו בזמן השהות ברחם ובנוסף בשאריות מי השפיר ובנוזלים שהיו סביבו ברחם ובתעלת הלידה. הרחם ממנו יוצא התינוק הוא מקום סטרילי ולכן אין סיבה להתייחס לנוזלים כאל לכלוך שכן הם אינם מלוכלכים או מזוהמים כלל.

שומרים על התינוק בבית היולדות

בין אם ילדת בבית יולדות או בין אם בלידת בית שלאחריה הגעת לבית יולדות, שם ברירת המחדל היא לרחוץ את תינוקך אלא אם תבקשי אחרת. הרחצה בבית היולדות מתבצעת על ידי האחיות עם סבון תינוקות ובאפשרותך לבקש לבצע את המקלחת בנוכחות המלווה או בנוכחותך. השאלה המתבקשת היא מדוע לרחוץ את התינוק מיד לאחר הלידה? יש לכך כמה תשובות:

  • ניקוי ראש התינוק משאריות נוזלים ודם וסירוק במסרק צפוף כך שלא ישארו בקרקפת צמודים לשיער
  • בדיקת תקינות תגובות התינוק, שרירי גופו, עורו ואבריו השונים על ידי צוות האחיות
  • ישנם הורים שמחשיבים את שכבת הורניקס והדם כלכלוך. שכבה הורניקס היא שכבה שומנית המגנה על עורו של התינוק בזמן השהייה ברחם (בסביבה מימית) כדי שלא יתייבש

זו זכותכם כהורים לבקש את תנאי רחצת התינוק/ת אם בכלל

לאחר לידת תינוק אפשר לבקש מהאחיות לנגב את התינוק בלבד, ללא רחצה, כך הנוזלים שפחות נעימים לעין יורדים ונותרת על גופו שכבת הורניקס השומנית. הורניקס נותר על עורו של התינוק ומגן עליו גם במקלחת של מים בלבד! כך שלא יתייבש.

ישנה דעה רווחת ששאריות מי השפיר שנותרות על הגוף עוזרות ליצירת חיסון טבעי של הגוף ולא כדאי לשטוף אותן מיד. היחס בין שטח פני העור לנפח גופו של התינוק הוא גדול ולכן עורם של תינוקות סופג הרבה יותר.

המלצה

חווית הרחצה הראשונה היא חוויה נעימה, מחברת, אינטימית ואנחנו העדפנו לעשות אותה בביתנו, בכיור עם צמר גפן ומים חמימים, את חדר המקלחת דאגנו לחמם מאחר ותמרה נולדה בחודש פברואר. אין צורך ברחיצה אינטנסיבית, עורו העדין של התינוק אינו מלוכלך. למעשה עד גיל שבועיים אין צורך לרחוץ ממש את התינוק ומספיק לנגב את גופו עם צמר גפן ומים בלבד אחת ליומיים-שלושה. אחרי יציאות מוצקות מומלץ לשטוף במים את אזור החיתול. אין סיבה לרחוץ את התינוק כל יום עד גיל כמה חודשים, הוא אינו מתלכלך כל עוד אינו זוחל ואינו אוכל מזון מלכלך.

תינוקות רבים סובלים מיובש בעור בחודשים הראשונים לחייהם, מקלחות תכופות גורמות גם הן ליובש בעור ובייחוד השימוש בתכשירי רחצה. כמו שציינו, עורם של תינוקות סופג יותר ולכן אנחנו נמנעים לחלוטין מרחצה עם סבון. קריאת רשימת הרכיבים בתכשירי הרחצה לתינוקות המוצעים היום למכירה הותירה אותי פעורת פה. בתכשירים הנפוצים נמצאים מקציפים שונים אשר גורמים ליובש בעור ובנוסף חומרים אלו וחומרים נוספים המצויים בתכשירים רעילים לגוף כאשר חודרים דרך העור. הרחצה במים בלבד מותירה את עורה של תמרה נעים למגע, ללא פריחות, יובש או בעיות עור אחרות.

סבון תינוקות

מרוב סבון כבר שכחנו את ריחו הטבעי של תינוק. לתינוקות יש ריח גוף טבעי נעים מאוד, התרגלנו עם השנים לריח של סבון התינוקות ושכחנו שאין סיבה שתינוק בגיל הינקות ידיף ניחוח לא נעים. ישנם תכשירי רחצה לתינוקות המבוססים על שמנים ולא מכילים מקציפים. חברות מסוימות מתבססות על שמנים צמחיים וחלק על שמנים מהחי ולכן הייתי ממליצה לבדוק טרם השימוש. כמו כן, מומלץ לבדוק מה מכיל התכשיר- אם אינכם מבינים את רשימת הרכיבים כנראה שלא כדאי לרחוץ את היקר לכם בתכשיר.

אם עורו של התינוק יבש בכל זאת, המלצתנו היא לקלח כל יומיים- שלושה ולהוסיף למים מעט שיבולת שועל שמוסיפה לחות לעור, אפשרות נוספת היא להוסיף כף של שמן אורגני בכבישה קרה כמו שמן חמניות או שקדים. ליובש וקילופי קרקפת אפשר לשפשף בעדינות את פנים האבוקדו על עור הקרקפת ולאחר מכן לסרק ולשטוף במים – אבוקדו משמן ומשקם את הקרקפת נפלא. חשוב לא למרוח קרמים ותכשירים שונים כלל, הם מכילים חומרים שמייבשים את העור.

אולי התינוק/ת שלנו אלרגיים לחומר מסוים במי הרחצה

טרם רחיצת התינוק עם אחד השמנים או שיבולת השועל יש לוודא שלתינוק אין רגישות לחומרים אלו על ידי טבילה עדינה של כף הרגל טרם הרחצה.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים