כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

שיני חלב לתינוקות

בקיעת שיני חלב לתינוקות מתרחשת בדרך כלל מגיל 6 חודשים ומסתיימת באזור גיל שנתיים וחצי. ישנם כאלו המקדימים וכבר מגיל 4 חודשים אפשר להבחין בתחילת התהליך וישנם כאלו שאצלם השן הראשונה תבקע רק לאחר גיל שנה. כל תינוק וקצב הוצאת השיניים שלו.

אילו שיניים הן הראשונות לצאת?

בעניין סדר בקיעת השיניים, ישנו סדר מסוים האופייני לרוב התינוקות (ראשונות יוצאות השיניים הקדמיות התחתונות במרכז, אחריהן הקדמיות העליונות במרכז וכן הלאה), אך כמובן שלא אצל כולם יתקיים אותו סדר. אין חשיבות לסדר הוצאת השיניים אצל התינוק.

השיניים קיימות כבר בשלב העובר ברחם

השיניים עצמן נוצרות כבר בשלב העובר, בשבועות 5-6 להריון. פגיעה באחד השלבים בהיווצרות שיני החלב בזמן ההריון תוביל לחוסר היווצרות שיניים חלקי או מוחלט. בעצם השיניים נמצאות כבר בלידה מתחת לחניכיים ומתחילות לצמוח כלפי מעלה באזור גיל 6 חודשים.

תהליך בקיעת השיניים הוא תהליך טבעי בגוף האדם ולכן אני לא ממליצה להתייחס אליו כאל מחלה. בדרך כלל נבחין באיתותי תחילת בקיעת השן הראשונה כשהתינוק יכניס עצמים לפיו, ירייר יותר, ינשוך בחוזקה עצמים, יכניס ידיים לפה ובמידה ואת מניקה תוכלי להבחין בתגובותיו ליניקה- לעתים היא תרגיע ולעתים התינוק יפסיק את ההנקה עקב כאב שמופעל מלחץ היניקה.

בקיעת שיניים

אלו מכם שחוו בקיעת שיני בינה בחייהם הבוגרים וודאי זוכרים כיצד חשו מותשים יותר בימים אלו מאחר והגוף משקיע אנרגיה רבה בתהליך המתרחש בחלל הפה. בנוסף סביר שחשתם פחות רעב ורצון לאכול, ויותר חוסר סבלנות ואי נוחות.

כך גם התינוק כששיניו בוקעות, לרוב גופו מותש יותר, התיאבון פוחת, הוא חסר סבלנות לסביבה ומבקש את קרבתם הפיזית של הוריו, ייתכן ויהיה עייף יותר אך השינה תהיה פחות איכותית.

העצה הכי חשובה בעיניי לימים בהם אתם מבחינים כי תינוקכם מתחיל את התהליך היא להעניק את התנאים המיטביים לו ולגופו, ספקו לגופו את צרכיו לתהליך הבקיעה.

אל תילחצו אם הוא אוכל פחות, אך הקפידו כי המזון שיכניס לגופו אכן יזין אותו- פירות וירקות כמובן. אם תינוקכם יונק אני ממליצה בחום לא להיצמד לשעות הנקה מסוימות אלא לתת לו לינוק כשמביע רצון- לעתים פעולת ההנקה מרגיעה ובכל מקרה חלב האם מזין מאוד.

חום וקרבה עשויים לעזור לתינוק

בנוסף, אם תינוקכם נרגע מקרבתכם הפיזית העניקו לו כמה שתוכלו חום, ליטופים וחיבוקים.

בימים בהם בקעה לתמרה השן הראשונה קרבתי הפיזית מאוד עזרה לה ומצאתי את עצמי ישנה איתה לפרקים במהלך היום כשאנחנו מחובקות, כך השינה שלה הייתה יותר איכותית- כשהתעוררה מכאב, ראתה והרגישה אותי לידה וברוב המקרים חזרה לישון.

ככל שתעניקו לתינוקכם תנאים מיטביים יותר להתמודד עם בקיעת השן כך תחוו פחות סימפטומים נלווים.

כיצד להתמודד עם כאבי בקיעת השיניים?

כשהתינוק נראה לא נינוח ומשדר אותות של כאב אפשר לנסות קודם כל להסיח את דעתו מהכאב. משחק או פעילות אהובה עליו יכולים לתפוס את תשומת ליבו ולהשכיח את הכאב מעט.

בשנים האחרונות פורסמו אזהרות לשימוש בתכשירים לכאבי בקיעת שיניים עקב תופעות לוואי מסוכנות. האזהרה מתייחסת לתכשירים המכילים לידוקאין (בארץ התכשירים המכילים לידוקאין אינם לשימוש מתחת לגיל שנתיים ובכל מקרה לא מותווים לכאבי בקיעת שיניים), תכשירים המכילים בנזוקאין ותכשירים המכילים כולין סליצילאט.

השימוש במשחות וג'לים שונים לחלל הפה המיועדים לכאבי בקיעת השיניים נפוץ מאוד כיום. טרם החלטתכם אם להשתמש או לא כדאי שתדעו שהמלצת משרד הבריאות היא להיוועץ ברופא טרם השימוש, גם אם התכשיר נמכר ללא מרשם.

קור מרגיע

נשיכת עצמים קרים מאוד מקלה על הכאב ומרגיעה את האזור. אנחנו נותנים לתמרה מלפפון קר שהיא נושכת להנאתה וגם מוצצת ממנו את המיץ, גבעול סלרי קר, אגס ועוד. כמובן שהפירות והירקות ניתנים בהשגחה (לעיתים הנשיכה עשויה להיות כה חזקה עד שחתיכת פרי נחתכת).

דרך נוספת להרגעת הכאב היא עיסוי קל באזור בעזרת האצבע. אין הכוונה לעיסוי בתוך חלל הפה אלא מבחוץ. שטפו היטב את האצבע המורה שלכם, יבשו ועסו בתנועות מעגליות תוך לחיצה קלה את האזור שמעל או מתחת לשפתיים של התינוק, בהתאם למיקום בקיעת השן. הלחץ הקל ותנועות העיסוי מרגיעות את אותות הכאב.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים