כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

תוספים בזמן הריון

במהלך השנים כרוקחת בקהילה נתקלתי בתופעה שכיחה אצל נשים בהריון- הצורך העז להעניק לחיים החדשים המתפתחים בתוכך את הטוב ביותר, צורך שמתבטא אצל חלק מהנשים בהגיען למחלקת הטבע וחיפוש אחר תוספים לנטילה בהריון. מבט חטוף על הכתוב על האריזה שולח אותן אל הרוקח או הרופא שכן על כל תוספי המזון רשום- אם הנך בהריון או מניקה יש להיוועץ עם רופא או רוקח טרם הנטילה.

המלצת משרד הבריאות

ישנם תוספים בהריון המומלצים על ידי משרד הבריאות וסביר להניח שיומלצו לך על ידי רופא הנשים והם חומצה פולית במינון 400 מק"ג וברזל במינונים שונים. בעניין שני אלו לא ארחיב במאמר, רק אציין את הסיבות:

חומצה פולית היא ויטמין מקבוצת B הנחוץ לבניית הדנ"א בתאים. ההמלצה היא לצרוך אותה 3 חודשים לפני הכניסה להריון וכן במהלך שלושת חודשי ההריון הראשונים. בשבועות הראשונים להריון מתפתחים איברי הגוף והמוח. נטילתה מפחיתה סיכון למומים בתעלה העצבית (מהתעלה העצבית מתפתחים המוח ועמוד השדרה). מזונות העשירים בחומצה פולית הם קטניות ,פירות הדר, עלים ירוקים. ברזל- במהלך ההריון נפח הדם עולה, בנוסף העובר גדל ומתפתח ולכן הגוף זקוק ליותר ברזל.

מזונות עשירים בברזל: קטניות, קינואה, טחינה, שקדים, אגוזים, גרעינים. למען ספיגת ברזל מקסימלית חשוב לדעת שחלב ומוצריו וקפאין (גם בתה, קולה וכו') מפריעים לספיגת הברזל ואילו ויטמין C משפר ספיגת ברזל. על כן יש לצרוך מזונות עשירים בברזל (שצוינו) עם מזונות עשירים בויטמין C כגון: גמבה אדומה, עגבניה, קיווי.

אלו ואלו בלבד הם התוספים בהריון המומלצים על ידי משרד הבריאות, וגם אותם ההחלטה אם ליטול היא שלך. ההחלטה צריכה להיות מודעת ואחראית.

ובנוגע ליתר התוספים

אין שום סיבה להתחיל לצרוך שום דבר שלא צרכת לפני ההריון. אם את מודאגת מכמות הויטמינים והמינרלים שאת מעניקה לעובר, הקפידי על תזונה עשירה בפירות, ירקות, קטניות מונבטות, אגוזים ושקדים. ישנם מספר צמחי מרפא הנקשרו עם סיכונים בהריון כמו קוהוש שחור. קוהוש שחור הוא צמח שניתן לבעיות שקשורות לרחם, לכאבי מחזור, לאיזון הורמונלי בגיל המעבר ואף לזירוז לידה. המונח צמח גורם לאוזן שלנו לשמוע משהו תמים ולא מזיק חלילה, אך גם לצמחים יש פעילות ממשית על גופינו כשנצרכים באופן מרוכז וכן רעילויות אפשריות.

ישנם צמחים נוספים עליהם אנו יודעים ששימוש מרוכז בהם אסור בהריון (לא שימוש כתבלין) כמו רוזמרין- גורם להמרצת הדם ולהפעלת המערכת העצבית.

אך ישנם צמחים נוספים שלגביהם אנו פשוט לא יודעים מספיק, צמחים או תוספים אחרים שהשימוש בהם הפך לאופנתי יותר בשנים האחרונות וייתכן ורק עוד כמה עשורים נדע איך הם השפיעו כאשר נטלו אותם בהריון.

תלידומיד

סיפור התלידומיד ממחיש כיצד נפגעו עוברים מתרופה שנטלה האם במהלך ההריון, תרופה יש לציין ולא תוסף. תלידומיד היא תרופה שבשנות ה-50 שווקה באירופה לבחילות בוקר בהריון, ללא מרשם רופא. הילדים שנולדו לאימהות שנטלו את התרופה נולדו עם מומים קשים, לרוב בגפיים – קצרים/ מעוותים/ ללא גפיים. הימצאות המום הייתה תלויה במועד נטילת התרופה בהריון.

בארה"ב לעומת זאת הרשויות נקטו בצעדים זהירים יותר מאחר וטענו כי לא בוצעו מבחנים נחוצים טרם השיווק לנשים הרות ועל כן התרופה שווקה באופן ניסיוני בלבד והפגיעה הייתה קטנה יותר. תלידומיד משמשת בימינו לטיפולי כימותרפיה לסרטן.

כיום כל תרופה טרם שיווקה מחויבת בבדיקת טרטוגניות- נזק לעובר. מה שהיום נראה ברור לנו, כמו בדיקות מקיפות ואחראיות על השפעת תרופה בהריון על העובר, טרם שיווקה, בשנות ה-50 וה-60 לא היה מובן מאליו. ואולי עוד כמה עשרות שנים נסתכל בפליאה על מה שעכשיו אנחנו פשוט לא יודעים. גם בנושא התוספים. אולי בעתיד יסיקו מסקנות אחרות שיראו כאילו היו מאז ומעולם.

מאת מירית פורת לוי

רוקחת קונבציונלית וטבעית כעשור. בעלת 'לי-צ'י בריאות אורבנית'- בית לייעוץ, ליוויי וסדנאות לאורח חיים בריא ומוצרי רוקחות טבעיים.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים