כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

כוח- הבחורים שמוכיחים כי אורח חיים טבעוני רק עוזר לבניית מסת השריר

לא פעם ולא פעמיים יצא לי לשמוע שטבעונים לא יכולים להיות ספורטאים, חזקים, שריריים, מפתחי גוף וכו’. וגם אלה שמסכימים שאפשר אז בדרך כלל יגידו שרק בספורט שלא דורש מסת שריר כמו ריצות ארוכות (מרתון, אולטרה מרתון ועוד). אימרה כזאת טוענת שטבעונים לא יכולים להיות בכושר. במאמר טבעונות ופעילות גופנית הזכרתי את כל עשרת מרכיבי הכושר הגופני. היום נתרכז במרכיב הכושר: כוח (strength).

כוח

כוח זו היכולת של יחידת שריר, או שילוב של יחידות שריר, להפעיל כוח (force).

קצת מדע

 • כוח (force) = מסה בקג x תאוצה
  תאוצה מהירות מטרים לשנייהזמן (בשניותבריבוע
  כוח עבודה כוח force x מרחק (במטרים)
  כוח מתפרץ power = כוח forceזמן

בכדי להפעיל כוח רב, צריך מסת שריר גדולה ובריאה, מערכת שיודעת להתאושש ולנצל את מלוא האנרגיה, מערכת עצבים חדה ומנטליות חזקה.

על התהליך הקורה בגוף בעת הפעלת כוח רב

אנרגיה- ATP, והמקורות הן דרך תהליך פוספוגניף גליקוליטי ואירובי. כל שלושת התהליכים פועלים כל הזמן בו-זמנית. אך הדומיננטיות משתנה בהתאם לעוצמת המאמץ ולכמה זמן הוא נמשך. המנגנון הפוספוגניף דומיננטי בערך בעשר שניות הראשונות של המאמץ. לכן מרכיב זה בולט בעיקר בענפי ספורט שנמשכים זמן קצר מאד כמו פאוור ליפטינג (Power Lifting), סטרונגמן (Strong Man), ואלמנטים רבים מעולם הג’ימנסטיקס (gymnastics) והקליסטניקס (calisthenics).

כמה פעמים שמעתם "אבל אני מתאמן הרבה בחדר כושר אז אני חייב בשר, אני חייב קריאטין, אני חייב חלבון, אי אפשר להיות טבעוני וחזק, אי אפשר לבנות מסה בטבעונות". האם אפשר להשתפר במרכיב זה באורח חיים טבעוני? כן. האם ספורטאים מקצועיים שמתחרים בענפי ספורט בהם מרכיב זה הוא עיקרי יכולים להצליח? כן. האם אפשר להיות חזק, לבנות מסת שריר ולהיות אתלט ברמה עולמית? כן, כן, כן וכן. אז מי הם אותם אתלטים? בחרתי בשבילכם שני אתלטים שהם המועדפים עלי, בגלל מה שהם מסמלים ובגלל שהם חזקים בצורה על-אנושית.

פטריק בבומיאן (Patrik Baboumian)

בינינו, מספיק לראות תמונה של פטריק כדי להבין שטבעוני יכול להיות חזק. אבל יותר חזק מאוכלי בשר? פטריק מחזיק בשיא עולמי בהנפת בול (Log-Lift) למשקל 105 ק”ג ומטה כשהוא הניף 165 ק”ג. בנוסף מחזיק בשיא גרמניה למשקלים כבדים עם הנפת בול של 190 ק”ג.

ב2011 ניצח בתחרות 'האיש החזק ביותר' (Strongest Man) בגרמיה בקטגוריה של 105 ק”ג. ב2012 ניצח בפעם הרביעית ברציפות בגרמינה בהנפת לוג. ניצח באליפות אירופה לפאוור ליפטינג (power lifting) בפינלנד. ורשם שיא עולמי בפרונט הולד (front hold) כשהחזיק 20 ק”ג כ-86 שניות. שיאים אישיים: לחיצת חזה 210 ק”ג, סקוואט 360 ק”ג, דדליפט 360 ק”ג. פטריק כלעצמו הוא אדם רגיש ומדהים, ועם כל הכוח שלו הוא טוען שכוח זאת חמלה.

פרנק מדרנו (Frank Medrano)- קליסטניקס, משקלי-גוף וסגנון רחוב

קשה לתאר כמה שהבחור חזק, חייבים להיכנס לווידאוים ולחפש את פרנק כדי להבין מה זה כוח. כוח על-אנושי, ביצועי מנופים, אלמנטים ותרגילים מהקשים ביותר. למרות שהוא לא אתלט תחרותי, היה לי חשוב מאד לציין אותו. בגלל שהוא שבר כל מיתוס על טבעונות – הוא היה רזה מאד, ובלי מסת שריר לפני שהוא הפך לטבעוני. ותראו אותו היום. עם מיליונים של עוקבים ומעריצים הוא מעודד רבים בעולם לעבור לטבעונות.

אל הבחורים האלו מצטרפים עוד אתלטים מהמובילים בענפי הכוח

 • רוב ביגווד (Rob Bigwood)- מהטופ העולמי בהורדות ידיים
 • הולדה ב וואגה (Hulda B Waage)- פאוור ליפטריט איסלנדית עם שני שיאים לאומיים
 • מלודי שנפלד (Melody Schoenfeld)- פאוור ליפטרית אמריקאית בעלת שיאים לאומיים
 • ביל מקרטי (Bil McCarthy)- פאוור ליפטר אמריקאי מהטופ
 • וילי אוסטין (Willie Austin)- שחקן פוטבול, אלוף העולם בפאוורליפטינג 1990 ומאמן אגדי

והם לא היחידים…

לסיכום על מרכיב הכושר הגופני- כוח. הטבעונות לגמרי לא מהווה מכשול ולרוב היא אף עוזרת לספורטאים לשפר הישגים וביצועים. בעזרת תזונה נכונה, מאוזנת ועשירה, בליווי של אימונים נכונים ותוכנית מתאימה אפשר להיות גם מהאתלטים הטובים בעולם שהם משמשים כהוכחה נושמת לכך שהטבעונות בריאה ונכונה לגוף האדם.

סכם את הכתבה עם אימון נוסף בפינת האימון השבועי

הפעם, כראוי לסיכום כתבה כזו, נתמקד בכוח. תכינו מגבת או מזרון יוגה וקדימה לעבודה. נעשה 5 סיבובים של 5 חזרות מכל תרגיל.

 1. נגטיב פוש-אפ (Negative Push-up) – ממצב של פלאנק על הידיים, נכפוף לאט את המרפקים ונרד עם החזה אל הרצפה -> לאט לאט לאט, תספרו 5 שניות של ירידה אטית. ואז עליה מהירה (מי שלא יכול/ה, אפשר לעלות כשהברכיים על הרצפה.) בחזרה האחרונה נרד עד שהחזה קרוב לרצפה ונחזיק ככל האפשר
 2. סקווט (Squat) – נבצע סקווט אטי, גם חמש שניות לירידה אך הפעם גם העליה תהיה אטית ונספור חמש שניות לעליה. (מי שרוצה וקל לו יכול להחזיק משהו כבד על השכמות או על החזה כשהגב זקוף.) בחזרה האחרונה נשאר ב90 מעלות ונחזיק ככל האפשר
 3. נגטיב פול-אפ (Negative Pull Up) – נתלה על כל דבר חזק, נקפוץ למעלה, ונרד (החלק האקצנטרי של התנועה) לאט מאד (בערך 5 שניות), ונקפוץ שוב. בחזרה האחרונה נקפוץ למעלה ונחזיק ככל האפשר
מאת טום לוין

מאמן בריאות וכושר אישי מוסמך מכון וינגייט ו-ISSA, מוסמך Fitness Nutrition by ISSA, סטודנט לספורט-תרפיה. מייעץ, מכוון ומאמן בכל הקשור לכושר ותזונת כושר טבעונית.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים