כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

בריאות- היא בידיים שלנו

כאשר אנחנו בריאים בגופנו ובנפשנו, אנו יכולים לעשות כל מה שאנחנו רוצים ומאמינים שאנחנו יכולים לעשות. אך מה עושים כאשר ישנו כאב כרוני, כאב שלא מפסיק ולא עוזר ומשפיע על כל ההתנהלות בחיינו? כ 17% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כרוני אך ברפואה הקונבנציונלית אין פתרון בריא למצב. ד"ר גון סארנו, רופא שיקומי, הגיע לאחר טיפול באלפי אנשים למסקנה שלא תהליך ניווני שמגיע עם הגיל הוא הגורם לרבים לכאבי צוואר וגב, דלקות, מחלות אוטואימוניות, מחלות בדרכי העיכול ועוד.

הגוף, הדעת והרוח עובדים יחדיו

רגשות חבויים ובמיוחד רגשות כעס וזעם הנמצאים בלא מודע הם אלו הגורמים הראשוניים לכאב הכרוני ולחוסר איזון שמוביל לאינספור בעיות פיזיולוגיות. כפי שאנו יודעים, גוף ונפש אחד הם. ישנה השפעה מרבית של המחשבות והרגשות שלנו על גופנו ולהפך, ישנה השפעה גדולה של הגוף שלנו ואיך שאנו נוהגים בו על הרגש והמחשבות שלנו.

כיום מספר רב של מטופלים הסובלים מכאבים מקבלים תרופות סטרואידיות ולא סטרואידיות נוגדות כאב. אך פתרון זה הוא רגעי בלבד, מכיוון שברגע שמפסיקים עם התרופה, הכאב חוזר, בחלק מהפעמים התרופה לא משפיעה באופן מובהק על עוצמת הכאב ומכיון שלתרופות יש השפעות שליליות על שאר מערכות הגוף והאיברים השונים ניזוקים עם הזמן כמו מערכת העיכול, הכבד, הכליות וכולי.

מהו הכאב בשפת הגוף ומדוע הוא נוצר

מספר רב של אנשים הסובלים מכאבי גב או צוואר סובלים גם מרגישות בשרירים מסוימים ותופעה זו יכולה להעיד על כך שמקור תחושות אלו הוא במערכת העצבים המרכזית (המוח) ולא בליקוי מבני מקומי. ההנחה היא שהכאבים נובעים מירידה בזרימת הדם לרקמות באזורים הכואבים – השריר, העצב או הגיד. זרימת הדם נשלטת על ידי מערכת הנקראת מערכת העצבית האוטונומית וכשהמרכז האוטונומי מופעל, תוך מאיות השנייה פוחתת זרימת הדם לאזורים מסוימים, הם לא מקבלים מספיק חמצן והגוף מאותת על כך בצורת כאב.

מדוע הגוף בוחר להפחית את זרימת הדם לאזור

זהו חלק ממנגנון הגנה "יעיל" ביותר. כאשר אנו רוצים להסיח את תשומת ליבנו מרגשות חבויים שקשה לנו להתמודד איתם, דעתנו מוסחת מהמוח לגוף, וכך אנו יכולים להימנע מהתמודדות עם רגשות אלו. אלו אינן הפרעות פסיכוסומטיות, כלומר "הכל בראש", אלא תסמינים גופניים הנגרמים על ידי המוח בכדי לשרת מטרה פסיכולוגית והיא הימנעות מהתמודדות עם רגשות שאין ביכולתנו או ברצוננו להתמודד איתם.

אורח החיים המודרני רווי קשיים ולחצים

באורח חיים המערבי המודרני, אנו חשופים למצבי לחץ רבים ביותר, בכל תקופות החיים. כאשר אנו נמצאים במצבי לחץ אלו, אנו מגיבים בצורה מסוימת אך בחלק הלא מודע שלנו עולות תגובות שונות, מפחידות, מודחקות ולא תואמות למה שאנו רוצים להרגיש ולכן מוחנו באופן אוטומטי לא מאפשר לרגשות אלו לצוף למודעות שלנו ובמקומן נוצרים תסמינים גופניים.

המקורות לתחושות הללו

יש מספר מקורות לרגשות שהראש מנסה להדחיק והם נשארים בחלק הלא מודע של הנפש:

  1. רגשות מתקופת הינקות והילדות
  2. רגשות חזקים, מכאיבים, מביכים ומאיימים כמו זעם, עצב ובושה
  3. רגשות של לחץ וזעם אשר נובעים מהלחצים שאנו מטילים על עצמנו עקב הרצון להיות פרפקציוניסטים, חרוצים, מצפונים, דואגים, הישגיים, מרצים ומשביעי רצון של אחרים ופחד מלהיות לא רצוי
  4. רגשות מלחצי היומיום עקב קצב חיים מהיר מאוד ועומס רב הן בעבודה והן בבית

כוחה של המודעות

הקשר בין הגוף לנפש הוא הדוק ביותר ועצם המודעות שלנו לנושא יכול לשנות את המצב לחלוטין. התמודדות עם הרגשות העולים בתוכנו כאשר אנו מתמודדים עם החוויות שהחיים מזמנים לנו. התבוננות ברגשות במקום הדחקה והתעלמות תוכל לאפשר לנו לחיות חיים טובים יותר, הן מהבחינה הרגשית והן מהבחינה הפיזית.

כיצד נוכל לסייע בתהליך

מדיטציה, טיפול רגשי, פסיכותרפיה, ריקוד, ציור או כל דרך אחרת בה אתם יכולים לפרוק את הזעם האצור בתוככם, יכולה להוביל אתכם לריפוי. כמובן יש לזכור שגם לגוף יש השפעה רבה על תחושות הכאב, הדלקות וחוסר האיזון שנוצר בגוף ולכן כדאי להקפיד על שאר כללי הבריאות הטבעית כמו תזונה טבעית וצמחית, אור שמש, שינה טובה, הפחתת הסטרס ופעילות גופנית.

מאת מורן בר לב

מומחית לבעיות הורמונאליות, בעיות פיריון, בלוטת התריס, פרקים, ומעבר לטבעונות בשיטת ההיגיינה הטבעית. ומחברת הספר 'תזונא משנה בריאות'

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים