כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

טכניקת CPR

דיברנו על הפשטות בהגשת עזרה ראשונה ועל כך שידע זה הינו ידע חיוני על מנת לשמור על בריאות יקירנו. דיברנו על כך שכל מה שיש למטופל, אשר חווה מקרה חירום רפואי הוא את המטפל, אשר באופן מקרי נוכח בסיטואציה והיחיד אשר נמצא לידו. בזכות אותו מטפל, המטופל יזכה להתגבר על מקרה החירום הרפואי אשר תקף אותו, במינימום נזקים נוירולוגים בעתיד.

במרבית המקרים המטפל יהיה זה אשר יקנה לו את מתנת החיים, כיוון שבלעדיו הוא לא יצליח להתגבר על מצבו הרפואי לבדו, גם אם וכאשר יגיע צוות האמבולנס או כאשר יגיע לדרג בית החולים – שכן יחלוף כבר זמן רב מדי ומוחו יינזק בשל אספקת חמצן לקויה למוח. ומי זה אותו מטפל אשר נוכח באופן מקרי ? ובכן, הוא יכול להיות כל אחד מאתנו…

מהן הפעולות לפני שלב ההחייאה (טכניקת CPR)

על מנת להשתמש נכון בידע זה עלינו להכיר מספר פעולות פשוטות וליישם אותן בכל מקרה חירום רפואי, באשר הוא. בואו נעבור על אותן הפעולות יחדיו:

1. נבצע בדיקות הכרה מילולית – באמצעות קריאת בשם המטופל ו/או מחיאת כפיים. אם המטופל הגיב לבדיקה הכרה מילולית, נמשיך לתקשר איתו, תוך השגחה צמודה ונזעיק אמבולנס.

אם המטופל לא הגיב לבדיקת הכרה מילולית:

2. נבצע בדיקת הכרה פיסית – באמצעות צביטה חזקה בשרירי הטרפז ו/או שפשוף עצם החזה באמצעות אגרוף כף היד (תוך השענות עם כל משקל גופנו על המטופל ושמירה על מרפק נעול). אם המטופל הגיב לבדיקת הכרה פיסית, נשמור על נתיב האוויר ונזעיק אמבולנס.

במידה ואינו מגיב לבדיקת הכרה פיסית:

3. נבצע בדיקת נשימה – כן נושם / לא נושם. על מנת לבצע בדיקת נשימה יעילה, יש להניח את כף ידנו על בית החזה של המטופל ולהצמיד את לחי הפנים שלנו אל פה המטופל, כאשר מבטנו מופנה כלפי בית החזה של המטופל (כך נוכל להרגיש אוויר יוצא מפיו ולראות התרוממות בית החזה). במידה והמטופל נושם אך אינו מגיב לבדיקות ההכרה, הוא עלול להתדרדר בכל עת. לכן, נקפיד על קיבוע הראש לאחור (מה שיאפשר נתיב אוויר פתוח) והשגחה צמודה ונזמין אמבולנס.

במידה ואינו נושם

4. נזמין אמבולנס ונבקש מכשיר החייאה AED, ומיד נבצע 30 עיסויי חזה – באמצעות מיקום 2 כפות ידיים משולבות במרכז בית החזה של המטופל (בין קו הפטמות / כפל השד), ננעל את המרפקים, נוודא שגופנו נשען בדיוק מעל הפצוע ושישנה זווית של 90 מעלות בין השוק לירך. נקפיד על עיסויים מהירים ואחידים, בעומק של כ-5 ס"מ ונוודא שישנה הרפיה של הלב בין עיסוי לעיסוי.

במידה וקיים מכשיר החייאה – נחבר תוך כדי ההחייאה את המדבקות לחזה המטופל (ממש נפסיק את ההחייאה תוך כדי לצורך כך), על מנת לאתר את סוג הבעיה הלבבית וביצוע דפיברילציה במידת הצורך (המכשיר יחליט באם ישנו צורך לבצע שוק חשמלי ויתדרך את המטפל בהתאם). משם נמשיך בהחייאה, כאשר תוך כדי נשמע להוראות המכשיר.

במידה והמטופל לא חזר להכרה או נשימה עד לשלב זה:

5. נסלק הפרשות – באמצעות הטיית הראש הצידה (אין להכניס אצבעות לפה המטופל). לאחר מכן, נקבע את הראש לאחור על מנת למנוע חסימת נתיב אוויר. נמשיך לשמור על קיבוע הראש לאורך כל ההחייאה.

6. נבצע 2 הנשמות – רק אם ישנה מסיכת הנשמה. נקפיד להנשים מהר (לא יותר מ-5 שניות ל-2 ההנשמות) ולאטום את אף המטופל בכל הנשמה, על מנת שהאוויר לא יצא מפתחי האף. ומיד נחזור ל-30 עיסויי חזה.

7. נמשיך לבצע החייאת לב-ריאה – תוך כדי הישמעות להוראות מכשיר ההחייאה, עד להגעת הצוותים הרפואיים או עד שהמטופל חוזר להכרה ונשימה.

חשוב לזכור

  • על מנת להזעיק אמבולנס יש לחייג 101
  • רצוי ואף מומלץ להיעזר בעוברי אורח – לצורך חיוג 101, קיבוע הראש לאחור ושמירה על נתיב האוויר לאורך כל הסכימה, ניוד מכשיר ההחייאה ממקום האחסון שלו אל המטופל, החלפת מעסה עייף וכדומה
  • אין חובה לבצע הנשמות ללא ידיעת הרקע הרפואי של המטופל ו/או ללא מסיכת הנשמה. גם אז, אין חובה להנשים במידה והמטפל אינו מיומן בביצוע הנשמות יעילות (ההנשמות יהיו לא יעילות ויהוו בזבוז זמן קריטי שעדיף להקצות לטובת העיסויים עצמם)
  • ישנו דגש על ביצוע עיסויי לב חזק ומהר – תוך הקפדה על קצב אחיד ומהיר, בעומק של 5 ס״מ לפחות
  • חשיבות חיבור המטופל למכשיר החייאה – חיבור המטופל למכשיר החייאה מייעל את ההחייאה ומגדיל את סיכויי המטופל להינצל. צפו עכשיו ב : "איש עסקים קיבל דום לב ומתמוטט ניצל בעזרת מכשיר החייאה"
  • בילדים בגילאי 1-8 שנים – העיסויים יבוצעו ביד אחת בלבד, ההנשמות יהיו עד לעליית בית  החזה וקיבוע הראש יהיה יותר עדין
מאת אורה רבינוביץ'

אורה רבינוביץ'- מנכ"ל אינקורס- מרכז לייעוץ והדרכה ברפואת חירום ובריאות הגוף

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים