כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

עישון

גם אם זה בצורה פסיבית או אקטיבית וגם אם העשן מקורו בטבק או אגזוז של מכונית מונעת… זה עדיין עשן שאתם שואפים.

שימושים קדומים לאש

לפני כמה מאות אלפי שנים בני האדם הצליחו ליצור ולשלוט באש לפי צרכיהם המשתנים כגון חימום והכנת מזון, שריפת שטחים גדולים, אכילת צמחים שאינם ניתנים לעיכול בצורתם החיה- שורשים עמילניים וכו, הארת החשיכה וחימום הגוף כשקר. כיום האש משמשת את התעשייה ואת האזרחים באלפי צורות שחלקן מועילות וחלקן מסוכנות.

מה הוא שימוש מזיק באש

אני יכול לציין מאות שימושים מזיקים לאש אבל הפעם אני רוצה להתמקד דווקא בשימוש הראוי לשמצה של הדלקת אש לסיגריה ושאיפת עשן מחניק של טבק אל תוך הריאות. כמו בכל המצבים של שימוש לא נכון בכלי כזה או אחר, גם כאן האש לא אשמה בשימוש השגוי בה, גם לא הסיגריה ולא המצית. אבל כאשר אותה אש הוצתה והבערה החלה, העשן שנשאף לתוך הריאות מלא בחומרים רעילים שמשפיעים בצורה ישירה על תגובת הגוף. מי שעישן אי פעם סיגריה זוכר את החנק והשיעול שבא מיד אחרי השאיפה הראשונה, הטעם הנורא שנשאר בפה והסחרחורת הקלה שמתלווה לשיעול.

מעשן?

אבי סיפר לי שכשהייתי ילד ממש קטן הייתי גונב לו את קופסת הסיגריות ומחקה את תנועת העישון. כמובן שהייתי גם מפרק לו את הסיגריות ומחביא אותן. אבי החליט, בעודי ילד צעיר, שלהדליק לי סיגריה ולתת לי לעשן זה עונש חינוכי וכך היה. עד שהתגייסתי לא יכולתי לסבול עשן לידי. ובכן, שירותי הצבאי היה עבורי סיבה מספיק טובה כדי לרצות להזיק לעצמי. כך, התחלתי לעשן סיגריות ולשתות קפה שחור, כי דומה מקרב דומה ורעל רוצה שותפים לפשע (במבה וקולה, ביסלי וקינלי, פיתה לבנה ושוקולד חלב, קוקאין וויסקי, חשיש, אכילת יתר ועוד..), לפחות לפי נקודת מבטי.

מדוע משתעלים אחרי השאיפה הראשונה

בטבק שמיוצר על ידי תעשיות הטבק (לא זה שהאינדיאנים היו נוהגים לעשן לעתים רחוקות בטקסיהם הרוחניים) יש חומרים מסוכנים, עובדה הידועה לכולם ומוצהרת על ידי משרד הבריאות. בעשן סיגריה יש למעלה מ-4000 כימיקלים בניהם 43 שהוכחו כמסרטנים ועוד 200 רעלים מוכרים אחרים.

הכימיקלים הבולטים והמוכחים שידועים כיום כמזהמי האוויר המסוכנים והרעילים ביותר שנפלטים מעשן הטבק הם: פורמלדהיד (formaldhyde), אמוניה (ammonia), בנזן (benzene), פחמן חד חמצני (co) ומימן ציאנידי (hydrogen cyanide).

שלוש דרגות חשיפה לעשן טבק

ראשונה- חשיפה אקטיבית. מדובר בשאיפת עשן בצורה מודעת לתוך הריאות. רק 4% מהעשן שנפלט מהסיגריה שואף המעשן, יתר 96% נעשים פסולת משנית.

שניה- חשיפה פסיבית. אותה פסולת משנית (96% שהמעשן השאיר מהסיגריה שלו) המכילה פי 2 יותר מריכוז החומרים המזהמים שהמעשן שואף דרך הפילטר. מה שאומר שאם תשהו בחדר עם אדם מעשן במשך שעתיים ויותר, אתם תשאפו כמות רעלים השווה לעישון אקטיבי של 4 סיגריות.

שלישית- היא דרגה של המצאות שאריות ושרידי רעלים בסביבת הבית, בבגדים, בקירות, בשטיחים, ספות ואפילו בשיער של בני הבית. שאריות של מזהמים נפלטים גם אחרי כיבוי הסיגריה.

כל חשיפה לעשן הסיגריות הורסת את שכבת התאים דמויי שיערות דקיקות שבריאות, בכל שאיפה טמון נזק, עישון פסיבי מוגדר ע"י הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה כמסרטן מקבוצה A.

מה עושים

אם אתם מעשנים סיגריות אז כדאי שתפסיקו לחלוטין למענכם ולמען הסביבה.

למרות שניקוטין מוגדר כסם ממכר פיסית ונפשית, לפי מחקרים אחרונים אין באמת התמכרות לחומר כל שהוא אלא להרגשה שאותו חומר גורם (גם משימוש חוזר בעקבות הצורך לסיים את הכאב שנגרם מעליית תסמיני גמילה).

בשוק יש המון תחליפים בדמויות של סיגריות אלקטרוניות, מסטיקים, סוכריות, מדבקות – חלקם מכילים ניקוטין וחלקם לא. גם קופות החולים מציעות סדנאות לגמילה מסיגריות. תתחשבו בחבריכם ותשאלו "האם מפריע לך שאני מעשן?" אם אתם לא מעשנים אז אל תאפשרו לאף אחד לעשן בביתכם ותתמכו באזורים ללא עישון במרחבים ציבוריים. תעודדו את חברכם להפסיק לעשן.

תחליטו שאתם רוצים אוויר נקי, ריאות בריאות, עור גמיש ומראה צעיר ותתרחקו מטבק סיגריות, נרגילה, מקטרת ודומיהם.

לסיכום

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים