כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

הטלוויזיה- פעם כשעוד לא חשבו שהיא עלולה לדרדר

אני זוכר את עצמי ילד בן 5 בוהה מול המסך ההוא שהיה בשנות 80, טלויזיה שמה. מסך אפור מזכוכית עבה וקמורה מעט. אז בערוץ הראשון והיחיד היו תוכניות שאהבתי לצפות. הייתי יכול לשבת שעות מול הטלויזיה החינוכית ולראות סרטים מצויירים, אני אפילו לא זוכר מה אכלתי ואיך אכלתי מרוב שהייתי מהופנט לדמויות. ישבתי וצפיתי בטלויזיה ש"מחנכת" ומעבירה תכנים שמהדהדים לכל החיים.

כיום, לפעמים יוצא לי לצפות בערוצים מסחריים במודע או שלא במודע. שמתי לב שאני מושפע בקלות ובלי לשים לב אני קם לארון ה"חטאים" (שהם הרע במיעוטו) ומתחיל לאכול כאילו החדירו לי שבב בראש ומישהו חיצוני לי שולט על תנועותיי, גורם לי לאכול בלי להתחשב בכל מה שאני יודע ושואף לעשות למען הבריאות שלי. גם מזון בריא עלול ליצור הפרעת עיכול אם לא מתייחסים לאיך, מתי וכמה לאכול.

סוג המזון שנמשך אליו בזמן הצפייה משתנה לפי התכנים אותם אנו רואים

כשאני רואה תוכניות טלויזיה שחסר בהן טעם טוב אז אני מוצא את עצמי אוכל מזון מקולקל או בעודף טעמים, כשאני רואה תוכניות טלויזיה חסרות תוכן בא לי לחם לבן, סוכר לבן, פסטה ומזונות חסרים בערכים תזונתיים. כשראיתי תוכניות אלימות (אימה, אקשן וחדשות) נמשכתי לבשר חיות. כשאני רואה תוכניות שמזכירות לי את הילדות שלי אז אני יותר בקטע של במבה ביסלי ופיצה.

תכנים דרמתיים גורמים לי לרצות לאכול מתוק ושומן ביחד. בצפייה בתוכניות ריאליטי המצב משתנה לפי התכנית, אז מתחשק כל מה שיגרום לי לתחושה פיזית רעה ולכאבי בטן. ככל שהתוכנית יותר גרועה ככה הרצון לפגוע בעצמי יותר גדול, ככל שהתוכנית יותר פופולרית אז יש יותר פרסומות וככה יש עוד מזון מזיק בבית, הפיתוי גדול מידי כדי להגיד לא.

איך אפשר שלא לפול לזלילה מול המסך

כדי להתחמק מזלילת יתר אני צריך להימנע מלכתחילה מאכילת יתר דרך העיניים, מלהכניס תכנים לא מועילים למרחב התודעה שלי, מלברוח מהמציאות שלי דרך חיים של אחרים. אחרי הכל אני מוקף במסרים שיווקיים בכל מקום ובכל זמן ואני כבר צריך להחליף את סנן הפרסומות במוח שלי בעקבות עומס יתר. אני יכול להימנע מג'אנק פוד אם אמנע מג'אנק טיוי ,מחשיבת זבל ומדיבורים מקולקלים.

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים