כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

חריף- המידע האפל על הפלפל

אולי תשמחו אם חבריכם הקרובים יקראו לכם "אנשים חריפים", אך בכל הנוגע לחריף שעל הצלחת – כדאי שתדעו כי מאכלים חריפים עלולים להזיק לבריאותנו, למרות ההמלצות והדעות הרווחות. כדי להבין מדוע, עלינו קודם כל להבין את מנגנוני ההגנה של גופינו ומה הקשר ביניהם לתחושות שאנו חווים כשאנו אוכלים חריף.

חריף – כאב לשעת חירום

החריף איננו טעם כמו ששת הטעמים האחרים (מתוק, מלוח, מר, חמוץ, אומאמי, שומן), אלא איתות של כאב בחלל הפה או בלשון המתבטא בצריבה וחום מוגבר. הכאב הינו תמרור האזהרה הראשון של הגוף מפני סכנה כתוצאה מחשיפה לחומרים רעילים, טמפרטורות קיצוניות או לחץ על איברים ורקמות העלול לגרום לנזק. מטרת הכאב היא לגרום לנו לשנות את התנהגותנו, או לנקוט באמצעי זהירות על מנת להימנע מפגיעה.

מעבר לתחושת הכאב, צריכת מזונות חריפים מלווים גם בשינוי מדדים גופניים נוספים כמו עלייה בלחץ הדם וקצב הלב, הרחבת אישונים, הזעה מוגברת, הפחתה של שיעור האינסולין המופרש לדם והגברת קצב חילוף החומרים וזאת בשל כניסה לפעולה של מערכת העצבים הסימפתטית – זו האחראית על התנהלותנו בתנאי חירום.

מעניין כי הגוף מגיב לצריכה של מזונות חריפים בצורה דומה למצבים בהם אנו נחשפים לחומרים רעילים או לסכנה ממשית לחיינו. כמובן שככל שהחומר אליו נחשף יהיה חריף יותר, כך עצמת הכאב תהיה גדולה יותר – מה שמעיד על סכנה גדולה יותר לרקמות העדינות שבפה, בלשון, בגרון ובהמשך – למערכת העיכול עצמה. חשיפה לחומרים חריפים במיוחד יכולה להיות מלווה בבחילות, הקאות, פעילות מעיים מוגברת, עלייה בחום הגוף ואף איבוד הכרה במקרים קיצוניים – ממש כמו במקרים של הכשת נחש או חשיפה לחומרים כימיים רעילים.

חריף הוא בעצם חומצי

החומרים הפעילים במאכלים החריפים (קפסאיצין, פיפרין ואליצין) הם תרכובות אורגניות המשמשות צמחים כאמצעי הגנה נגד מזיקים או כנגד אכילה מוקדמת של הפירות טרם הבשלתם וחשיפה לתרכובות אלו יוצרות גירוי חריף בכל הרקמות הריריות איתן הן באות במגע (לשון, פה, עור, עיניים ואפילו פי הטבעת). זוהי דרכו של הגוף לומר לנו להימנע מהמשך חשיפה לחומר הזה ואם כבר הכנסנו אותו לפה, הרי שיהיה זה מסוכן עוד יותר לבלוע אותו! בליעת חומר חריף יוצרת תגובה חומצית במערכת העיכול ולייצור בעיות בריאות שונות, מצרבות ועד דלקות מעיים חמורות וסרטן. מחקרים שנערכו כבר בסוף שנות ה-80 ובאמצע שנות ה-90 בקרב אוכלוסיות הצורכות כמויות גדולות של מזון חריף (מקסיקנים, קריאולים והודים)  מצאו קשר בין צריכת גבוהה של מזונות החריפים לשיעורים גבוהים של סרטן הקיבה, הכבד וכיס המרה.

חוש הטעם

אנשים שאוהבים לצרוך מזונות חריפים מקהים את חוש הטעם שלהם: בלוטות הטעם, החוות חשיפה לחומרים החריפים על בסיס קבוע, מפתחות עמידות לתחושת הכאב – מה שדורש העלאת מינון המזונות החריפים על מנת "ליהנות" מאותה תחושת צריבה. כך בעצם הם פוגעים בחוש הטעם והיכולת שלהם ליהנות ממזון טבעי שאינו מתובל יורדת.

מה עם היתרונות הבריאותיים

לצערי, פרשנות מוטעית של מחקרים ובדיקות פיזיולוגיות הובילה לשורה של המלצות העלולות לפגוע בבריאותכם. להלן הטענות העיקריות:

אכילת חריף יכולה לסייע בהרזיה

חומרים חריפים אכן מזרזים את חילוף החומרים, מגבירה את קצב הלב ומעלה את טמפרטורת הגוף. כל אלו הינם סימנים של לחץ שהגוף חווה בעקבות החשיפה לחומרים החריפים. לטווח הארוך, לחץ משבש את הפעילות ההורמונלית ומפחית את ייצור האינסולין בגוף, מה שעלול להוביל דווקא לעלייה במשקל ועלייה ברמות הסוכר בגוף ואגירת שומנים.

אכילת חריף פותחת את דרכי הנשימה

עוד אינדיקציה כי הגוף נחשף לחומר רעיל הוא פתיחת המעברים על מנת להגביר את קצב פליטת החומרים הרעילים דרך מערכת הנשימה – מה שיצור הקלה זמנית בנשימה. דלקות כרוניות בסינוסים או מעברי נשימה סתומים על בסיס קבוע מעידים על בעיה רפואית ובכדי לטפל בבעיות בדרכי הנשימה יש לרדת לשורש הבעיה – ולא לחשוף את הגוף לרעלים נוספים על מנת לטפל בסימפטומים.

כדאי לאכול חריף דווקא בחורף כדי להתחמם

לאכילת מזונות חריפים ישנה השפעה של עלייה בדופק והגברת לחץ הדם – מה שיוצר תחושה של חמימות בגוף, אך ההזעה המוגברת והרחבת כלי דם על פני העור גורמים לאיבוד יותר חום מהגוף לסביבה, מה שדווקא מקרר את הגוף לאורך זמן. על מנת לשמור על חום גופינו עלינו לצרוך מספיק קלוריות ממקור איכותי, להימצא בסביבה נוחה וללבוש ביגוד מתאים. למאמר בנושא זה בהרחבה לחצו כאן.

אוכל חריף משמש כאנטיביוטיקה טבעית

תרכובות חריפות אכן יכולות לשמש כחומרים מחטאים אך יש לזכור כי מערכת העיכול שלנו משמשת, בין היתר, כבית גידול למיליארדי חיידקים היוצרים סימביוזה עם שאר מערכות הגוף שלנו. צריכת מזונות חריפים על בסיס קבוע, עלולה לפגוע באיזון העדין שבמושבות החיידקים במעיים, מה שעלול לגרור התרבות של חיידקים מזיקים על חשבון המועילים, חוסר ספיגה של חומרים מזינים ובטווח הארוך אף פגיעה במערכת החיסון. ייתכן כי הוספת חריף למזון באיכות נמוכה עשויה לסייע להימנע ממקרים של הרעלה, אך כדאי יותר להימנע מלכתחילה מצריכת מזונות ירודים או מזונות שאינם טריים – על מנת לשמור על פלורה מאוזנת ובריאה.

אוכל חריף יכול לסייע עם דלקות

תרכובות חריפות אכן יסייעו זמנית בהקלה של תסמונות דלקתיות על ידי הגברת קצב חילוף החומרים והזרמת דם מוגברת, אך יש לזכור כי לטווח הארוך, התגובות החומציות של הגוף דווקא יגבירו את מדד הדלקתיות בגוף. יש לבחון תמיד את הגורם השורשי לדלקת (תזונה חומצית, עומס נפשי, שימוש לא נכון בפרקים, חוסר גמישות או חשיפה לרעלים).

המלצות לחולים – המלצות לבריאים

כאשר אנו נחשפים למזונות חריפים אנו מגבירים את רמות החומציות בגוף וחושפים את עצמנו לרמות גבוהות של עקה (סטרס). הגוף מאותת לנו על ידי קולטני כאב להתרחק מהגורם החריף על מנת למנוע פגיעה נוספת וכל פעולות הגוף הופכות לאינטנסיביות יותר – על מנת להפריש את החומר החריף אל מחוץ לגוף במהירות האפשרית. לפיכך, ההמלצה שלא לצרוך מזונות חריפים אינה חלה רק על חולי מעיים או אנשים הסובלים מצרבות, כי אם גם לכל המעוניין לשמור על בריאותו לאורך שנים ולכן יש להתייחס אל מזונות חריפים כמו אל שאר המזונות החומציים ולהימנע מהם לחלוטין. לאנשים שאינם מסוגלים לראות את חייהם ללא תבלינים חריפים, הייתי מציע לערוך "תכנית גמילה" בה הם מפחיתים את המינונים החריפים בהדרגה עד להפסקה מוחלטת. עם המעבר למזון טבעי, בלוטות הטעם בלשון מתנקות וכך אפשר לחוש בטעמים אנינים יותר ואם חסר לכם "פלפל" בחיים, כדאי להעשיר את עצמכם בפעילויות מרחיבות דעת ונפש בין הארוחות ולא להתפשר בגירוי צורב של בלוטות הטעם.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים