כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

כך תצליחו להתמיד עם תזונה טבעית

כך תצליחו- רוב תכניות הגמילה מהתמכרויות פועלות על פי עיקרון הדבקות בשינוי: לקיחת הרגל התנהגותי מזיק, הימנעות ממנו והחלפתו בהרגלים בריאים לאורך זמן. ישנם אתגרים רבים איתם מתמודדים הנגמלים (לחץ חברתי, התניות רגשיות ועוד) אך הנחמה העיקרית מגיעה מהניסיון כי התמדה גוררת התמדה: ככל שאנו דבקים בהרגל מסוים, כך קל לנו יותר לדבוק בו בהמשך הדרך.

מה טוען המחקר בקרב אנשים שניסו להתמיד לאורך זמן

הדעות חלוקות מדוע המנגנון הזה עובד: חלק מחוקרי ההתנהגות טוענים כי כמו כל גוף בתנועה, כך גם המוח שלנו פועל באינרציה, ומעדיף התנהגויות מוכרות שכבר יש לנו ניסיון איתן. חלקם טוענים כי דווקא הפחד מהשינוי והלא מוכר הוא שמעודד אותנו לדבוק בהרגלים הישנים – מה שהופך את תחילת תהליך השינוי לקשה כל כך, אך מתגמל בהמשך – ברגע שאימצנו לעצמנו התנהגות חדשה.

רוב התכניות מצביעות על הצלחה מירבית לאחר 21 יום (twenty one day challenge): שלושה שבועות בהם אנו מאמצים לעצמנו מטרה חדשה ודבקים בה בעקשנות יום-יום עד שההרגל החדש מתקבע וההתנהגות החדשה הופכת לחלק בלתי נפרד מחיינו. כשבוחרים מטרה, חשוב לבחור במטרה ראלית וישימה – איתה אנו מסוגלים להתמודד כבר מהיום הראשון: כשלון כבר מהיום הראשון יוביל לתסכול ונטישת הדרך החדשה.

למשל, אם המטרה החדשה שסימנתם לעצמכם היא ריצת בוקר, אך מעולם לא רצתם בעבר, כדאי להתחיל "אתגר 21" של 5 דק' של ריצה רצופה, ולא לכוון למרתון הבא… אחרי 21 יום בהם התמדתם בפעילות זו, אפשר להעריך מחדש את רמת היכולת שלכם – ולהעלות את משך הזמן, התדירות או המהירות…

לעבור לתזונה טבעית- כך תצליחו

גם שינוי הרגלי אכילה פועל על פי אותו עיקרון: במקום להכריז "ממחר אני מתחיל/ה לאכול בריא" – בחרו לכם מטרה פשוטה יחסית לביצוע כמו ארוחה אחת ביום תורכב מפירות טריים, סמנו מטרה זו ביומן הפעילויות שלכם והתמידו במשך 21 הימים הבאים: תוך כדי כבר תרגישו ביתרונות הבריאותיים של עיכול קל יותר, חיוניות גבוהה יותר – מה שידרבן אתכם להמשיך בדרך. לאחר 21 ימים תגלו כי הרעיון החדש הפך לחלק בלתי נפרד מחייכם, ותוכלו להמשיך הלאה למטרות נוספות (כמובן שכתוספת למטרה שכבר הושגה).

נסו להזכר בפעם הראשונה בה ניסיתם לקשור לבד את השרוכים, לרכוב על אופניים או לכתוב במחברת: בהתחלה המשימה נראית בלתי אפשרית אך אחרי אימון יומי (ובמבט לאחור של מספר שנים) – נראה כאילו נולדנו עם נעליים שרוכות ועיפרון ביד… תוכלו לחזק רעיון זה בכל פעם שאתם מתבוננים בתינוק שרק עושה את צעדיו הראשונים…

עיקרון נוסף המסייע להתמדה הוא סביבה תומכת

קשה מאוד להתמיד אם בני הזוג, ההורים או הילדים לא תומכים בתהליך: הבטחון העצמי מתערער בשל הנטייה הטבעית "ללכת עם העדר". נגמלים מהתמכרויות מקיימים מסגרת נוקשה של מפגשים שבועיים, קבוצות תמיכה וכן איש קשר אליו הם יכולים להתקשר בכל שעה ביממה – אם הם מרגישים שהם נופלים חזרה להתמכרות.

במידה ולא מדובר בהתמכרות קשה, ניתן להעזר במפגשי תמיכה קהילתיים ואפילו להשתתף בדיונים של קהילות וירטואליות ברשתות החברתיות: קבוצות המקדמות תזונה והרגלי חיים בריאים מייצרות שיח, הנאה ושיתוף סביב אג'נדות בריאותיות ויוצרות חשק אמיתי להתמיד בדרך ולקבל פידבק חיובי מחברי הקהילה כך שגם אם בבית הסביבה מתנגדת לשינוי – אפשר למצוא עזרה ותמיכה ממקורות אלו.

אחריות אישית, לעבור לתזונה טבעית

העיקרון השלישי ואולי המפתח לכל התחלה של שינוי היא לקיחת אחריות: ההבנה שהגוף שלי הוא שלי בלבד והסיבה שאני רוצה להתחיל בתהליך לא תלויה בגורם חיצוני משפיע (רופא, חבר, בן-זוג) ושזהו רצוני החופשי! אין ספק שניתן לשאוב כוח מגורמים מעודדים בסביבה שלנו – אך כל עוד המנוע הפנימי נשלט בידי גורם חיצוני, הסיכוי להצלחה קטן כיוון שתהליך מוצלח של שינוי דורש שאנחנו עצמנו נשתנה ונהפוך להיות האנשים החדשים שאנו רוצים להיות.

מאת יאיר גת

יועץ בריאות טבעית ואיכות סביבה ומלווה בתהליכי הבראה והעצמה אישית. מומחה לשינוי הרגלים ושחרור דפוסי חשיבה מעכבים, טיפול במחלות כרוניות, מטבוליות ובהפרעות בדרכי העיכול.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים