כאן תוכלו להרשם למגוון אירועים כגון- הרצאות, סדנאות, קורסים ועוד...

לוח האירועים

בואו להכיר את המומחים באתר יומן בינס דרך אינדקס המומחים באתר (מפעם ועד היום).

אינדקס המומחים

הכותבים נהנים מעמוד פרופיל איכותי ומקודם באתר וקרדיט בתחתית כל מאמר שמתפרסם.

פרסום מאמר \ אירוע

סובלים מתת משקל

אני רזה, אני שחיף, אני צנום, אני רזה ותמיד הייתי רזה. גם כשאכלתי בשר הייתי רזה, גם שאכלתי מלא פחמימות מורכבות ומלא שומנים נשארתי רזה. המון אנשים חושבים שלרדת במשקל יותר קשה מלעלות במשקל אני לא חושב כך אבל לא הייתי בעודף משקל מעולם כך שאני יכול להעיד על הקושי בלעלות במשקל.

סובלים מתת משקל? כל חיי נלחמתי בילד השברירי הזה שכולו "עור ועצמות". כשהתלוננתי על מצבי היו שאמרו "מה אתה מתלונן שאתה רזה?! תיקח ממני" ואז גיחוך של גאווה בגודל הכרס תוך כדי ליטופה. אני זוכר שדימיינתי שאני עומד בשקיעה על החוף והשמש מלטפת לי את השרירים ושכל העיניים נשואות אלי. התעוררתי מדמיונות אלה בכל פעם שנטשתי את חדר הכושר.

הייתי מחזיק מעמד לפחות שלושה חודשים עד שמתחתי איזה שריר שגרם להפסקת רצף האימונים, סיבות כמו חופשות ופציעות נוספות היו תמיד שם כדי להפסיק את הרצף של עליית מסת שריר והגשמת החלום של הילד ההוא בשקיעה. אף פעם לא הסתדרתי עם מכוני כושר וכנראה שזה גם לא יקרה בעתיד.

להיות בריא

תמיד חשבתי שהעלייה במשקל טמונה בפעילות גופנית מאומצת ואכילת המון פחמימות מורכבות והמון חלבון כולל אבקות חלבון וחלבון מהחי (בעיקר עוף ודגים). אכן אכלתי פסטות, המון חזה עוף, אורז ולחם אחיד (לא אהבתי ממש דגים אבל טונה בקופסא למדתי לאהוב).

מה שלא ידעתי עד עכשיו זה שמערכת העיכול שלי נהרסה משנים ארוכות של טעויות אכילה וגירוי יתר שלה, הרס זה מתבטא בחוסר יעילות בספיגת רכיבי מזון שגורמת למשקל להישאר נמוך. תבינו כמה מתסכל זה לשמוע כל ביקור אצל הסבתא בצפון על כמה שאני רזה ושאני צריך לאכול יותר. באותה תקופה ארוכה גם הייתי מפחד מאוכל (רגישות לא ידועה ללקטוז) ככה שהתסכול הולך ומתגבר בכל שנה ועדיין אני נשאר רזה.

אחרי שנכנעתי וויתרתי על החלום שלי להיות ארנולד שוורצנגר, החלטתי שאני מעדיף רק להיות בריא בלי הפנטזיות שמזיקות לגוף ושגם ככה אין עלייה תקינה במשקל. להיות רזה וכחוש למרות אכילת יתר מחזקת את טענת הבריאות הטבעית שעודף האכלה גורם דווקא להרזיה. ברוב המקרים הרזון מקורו בבריאות לקויה ורק לעיתים רחוקות נובע ממחסור במזון. זאת מטרה מפוספסת להאכיל חולה רזה כאשר מערכת העיכול שלו מורעלת ולא מסוגלת לספוג חומרי מזון.

יש להבחין בין כמות המזון לבין האופן בו הוא נספג

סובלים מתת משקל? מי שרוצה להעלות במשקל בקלות צריך להבדיל בין כמות המזון הנצרכת לבין יכולת הגוף לעכל ולספוג מזון. אם יכולת הספיגה של מזון בגוף לא תקינה לא ייתכן שימוש מקסימלי במזון.

אז איך משפרים את הספיגה של המזון

השיטה אולי הקיצונית אך ההגיונית ביותר שיש לנאמני הבריאות הטבעית להציע לשחיפים כמוני היא לצום. להפסיק את האכילה למספר ימים עד מספר שבועות תלוי בחומרת מצבם של מערכת הספיגה והעיכול. הפסקת האכילה והפסקת הפעילויות היומיומיות השגרתיות יוצרות מרחב שבו הגוף יכול לתקן את עצמו, לשקם את הרקמות הפגועות, להאיץ את שלב בניית התאים (אנבוליזם) וחילוף החומרים בכלל.

ד"ר שלטון שידוע בניסיונו העשיר בטיפול בצומות, מתאר בספרו "הצום עשוי להציל את חייך!" את ניסיונו עם מטופלים רזים שהצום שיפר את חייהם. הוא מספר על כך שמטופליו חוו הנאה גדולה יותר מהמזון, תיאבון משופר, ספיגה מעולה של רכיבי מזון וכמובן עלייה במשקל. הוא מספר על מטופלים שהרזון שלהם נובע מהתמוטטות עצבים אשר יכולים גם הם למצוא פתרון בצום אך נמצא שעלייתם במשקל קשה יותר ודרושת מעקב צמוד גם אחרי הצום.

דרך ריפוי זו פועלת לשני הכיוונים

הצום יכול להועיל ברזון כמו שיכול הוא להועיל לרוצים לרדת במשקל. היופי בבריאות תקינה הוא שכאשר אנו בריאים אז המשקל תקין גם אם בתחילת הצום אני רזה וגם אם אני בעודף משקל. בשני המקרים יש צורך לשנות הרגלים גם אחרי הצום. מרבית הדיאטות להשמנה והרזייה לא מחזיקות מעמד כי המטופל חוזר להרגליו המזיקים. החשיבות של שמירה על אורח חיים בריא היא ענקית. החשיבות של שמירת מרחק מדרך חיים מזיקה היא גדולה לאין ערוך.

יש לקיים פעילות גופנית יומיומית, לנשום אוויר נקי והמון ממנו, אמבטיות שמש, הרבה מנוחה ושינה, וכמובן איזון רגשות. לעלייה וירידה תקינה במשקל עד איזון. מבחינה תזונתית לאחר הצום התזונה הנכונה היא לפחות 60% מזון צמחי – פירות טריים ועלים ירוקים טריים ו40% הנותרים יהיו חלבונים איכותיים ופחמימות מורכבות.

מאת יובל לוי פורת

מלווה לאורח חיים בריא, מומחה לגזירת שיער בשיטה הטבעית, בעלים ב 'UV The Vegan Barber'- מספרה אקולוגית טבעונית ומייסד 'לי-צ'י - בריאות אורבנית'.

ניתן לכתוב ביקורות דרך עמוד הפרופיל של הכותבים